Tarnów na literackim szlaku

26 stycznia 2010 , Tagi: Interia360.pl

Kilka metrów od wejścia do budynku, gdzie mieści się reprezentacyjna Sala Lustrzana, w której odbywają się sesje Rady Miejskiej w Tarnowie, przysiąść się można do Zbigniewa Herberta, Agnieszki Osieckiej i Jana Brzechwy. Nieco dalej, na tej samej ulicy Wałowej, powstał niedawno pomnik związanego z Tarnowem Romana Brandstaettera.
Pomysł postawienia w centrum miejscowości pomników pisarzy, związanych z tymi miejscowościami, przejęty został teraz przez małopolskie Sikorzyce (powiat dąbrowski), skąd pochodzi poeta i pisarz Tadeusz Nowak, Królówka i Lipnica Murowana, z którymi związany jest Kazimierz Brodziński oraz Borzęcin, miejscowość, z której pochodzi Sławomir Mrożek i poeta Józef Baran.
Zanim powstaną ławeczki pisarzy i poetów, podobne do tarnowskiej, wydany zostanie przewodnik, dzięki któremu małopolski szlak literacki będzie promowany. Przystankami na tym szlaku będzie więc nie tylko Tarnów, ale i wspomniane Sikorzyce, Królówka, Lepnica Murowana oraz Borzęcin.
Stowarzyszenie Archipelag Kultury z Krakowa wytypowało na terenie Małopolski miejsca związane ze znanymi literatami. Projekt będzie finansować województwo oraz resort kultury. Tarnowskie Centrum Informacji już teraz umieściło tablicę obok ławeczki poetów na ulicy Wałowej, która informuje o planowanym małopolskim szlaku literackim.
Już od kilku lat Tarnów znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Teraz znajdzie się na zaplanowanym małopolskim Szlaku Renesansu, a w przyszłości na trasie turystycznej – od Węgier przez Słowację i Polskę – śladami zabytków żydowskich.
Nowy, małopolski “Szlak Literacki” będzie zapewne atrakcją dla ludzi interesujących się literaturą polską. Oryginalne pomniki, które już stoją w centrum Tarnowa, są dodatkową atrakcją, sprawiającą, że “Perła Renesansu” jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla odwiedzających miasto turystów.

INTERIA 360.PL

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej