Polskie skarby: oscypek, kryształ, koronka…

21 grudnia 2022 , Tagi: bialyorzel24.com

Co łączy te pojęcia zawarte w tytule? Dodajmy do nich jeszcze, na przykład wino, ceramikę i piernik. Szkło, proziak i bursztyn… Intrygująca mieszanka? Tak, to wyjątkowe wyroby, które znajdziesz w wielu polskich regionach. Poznaj lokalnych ambasadorów Polski, którzy oferują niesamowite produkty do spożycia oraz szczególne pamiątki artystyczne i użytkowe.

Niech one zainspirują Cię do przybliżenia polskiej historii, dziedzictwa kulturowego i różnorodnych atrakcji turystycznych w wielu zakątkach naszego kraju.

Zacznijmy od oscypka – twardego, wędzonego sera, przygotowywanego z mleka owczego. Ta smaczna wizytówka Podhala jest polskim produktem regionalnym chronionym przez prawo Unii Europejskiej ze statusem Chronionej Nazwy Pochodzenia. Spróbuj też innych serków góralskich, takich jak bundz i bryndza.

A jak już jesteśmy przy szczególnie smacznych i tradycyjnych polskich serach, przenieśmy się na Podlasie, aby spróbować wyśmienitych serów korycińskich, czyli lokalnej odmiany sera podpuszczkowego, produkowanej z niepasteryzowanego mleka krowiego w gminie Korycin.

Z kolei na Podkarpaciu spróbuj proziaków, na Lubelszczyźnie cebularzy, w Wielkopolsce rogali świętomarcińskich, a w Toruniu – koniecznie pierników.

Zresztą toruński piernik doczekał się nie małej nobilitacji w postaci Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej dla Żywego Muzeum Piernika w Toruniu. A jeśli ten piernik wypieczesz sobie sam? Warto odwiedzić to unikatowe, intrygujące i magiczne miejsce, wypełnione historią Torunia i pachnące piernikami, które w sposób oddziałujący na zmysły umożliwia zetknięcie się z wciąż żywą i powszechnie znaną tradycją tego miasta. Odwiedzający stają się czeladnikami piernikarskimi Mistrza i Wiedzmy Korzennej, i mają możliwość własnoręcznego wypieku ciasta piernikowego.

Z kolei do wspomnianych wcześniej serów, doskonale pasuje wino, a obecnie w Polsce rozwój winiarstwa jest najbardziej dynamiczny w historii naszego kraju. Koniecznie więc odwiedź jedną z wielu winnic, których powstaje coraz więcej. Na przykład w Małopolsce odpowiedzią na rosnące zainteresowanie turystyką winiarską, jest nagrodzony w 2019 roku certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny projekt „ENOtarnowskie”, dzięki któremu można kupić gotowy pakiet turystyczny. Kolebką przemysłowej uprawy winnego krzewu, która przetrwała najdłużej w północnej Europie to Ziemia Lubuska, gdzie znajdziesz najdłuższy i najstarszy szlak enoturystyczny w Polsce – Lubuski Szlak Wina i Miodu.

Więcej: https://bialyorzel24.com/polskie-skarby-oscypek-krysztal-koronka/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej