Pandemia przerwała najazd Japończyków na Zalipie. Malowana Wieś pod Tarnowem na brak turystów jednak nie narzeka

22 kwietnia 2022 , Tagi: gazetakrakowska.pl

Zalipie pozostaje wciąż jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie tarnowskim, mimo ograniczeń pandemicznych, które były przez ostatnie dwa lata Archiwum/ Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Po tłumach Japończyków, którzy przyjeżdżali do Zalipia, dzisiaj nie ma już śladu. Turystów z Azji skutecznie zatrzymała pandemia i związane z nią obostrzenia w podróżowaniu. Nie oznacza to jednak, że Malowanej Wsi, jak powszechnie nazywane jest Zalipie obecnie nikt nie odwiedza.

Zalipie wyróżnione przez Japońskie Stowarzyszenie Biur Podróży

W 2018 i 2019 roku Zalipie na Powiślu Dąbrowskim umieszczane było w gronie 30 najpiękniejszych miejscowości w Europie, które koniecznie trzeba zobaczyć według Japońskiego Stowarzyszenia Biur Podróży. Japończycy przyjeżdżali do Zalipia na własną rękę (wybierając najczęściej pociąg z Krakowa, a następnie przesiadali się do busów w Tarnowie), bądź w zorganizowanych wycieczkach.

– Choć to Zalipie było przede wszystkim celem ich podróży, część z nich przy okazji zwiedzała Tarnów – zauważa Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.

Japończyków często można było zobaczyć m.in. w punkcie TCI na Rynku, gdzie chętnie sięgali po przewodniki, mapy i publikacje na temat Zalipia i regionu, a także kupowali pamiątki.

– Pandemia spowodowała, że kierunek azjatycki całkowicie został zablokowany i turystów z tej części świata od dwóch lat praktycznie w ogóle u nas nie ma – przyznaje Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, któremu podlega Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, stanowiąca główny punkt wycieczek po Malowanej Wsi.

Najchętniej odwiedzane placówki muzealne w Tarnowie i regionie w 2021 r.

Mimo braku turystów z Azji oraz zdecydowanego spadku liczby obcokrajowców Zalipie pozostaje wciąż najchętniej odwiedzanym oddziałem tarnowskiego muzeum. W 2021 roku przewinęło się przez nie 28 tysięcy turystów. Drugi w tym zestawieniu – zamek w Dębnie zakończył rok z wynikiem 9 tys. odwiedzin. Na kolejnych pozycjach plasują się placówki muzealne w Tarnowie : Muzeum Etnograficzne, ratusz i Muzeum Historii Regionu przy Rynku. Każde z nich odwiedziło w 2021 roku ponad sześć tysięcy osób.

W sumie w ub. roku wszystkie oddziały Muzeum Okręgowego odwiedziło ponad 73 tysiące osób. Przed pandemią było to ponad 130 tysięcy odwiedzin .

– Wynik nie jest wcale taki zły biorąc pod uwagę to, że przez kilka miesięcy nasze placówki, w związku z obostrzeniami, były zamknięte lub obowiązywały limity wejść – dodaje Kazimierz Kurczab.

O ile obcokrajowców jest niewielu to zdecydowanie wzrosła liczba rodzimych turystów, którzy za cel wycieczek i odkrywania Polski wybrali właśnie Tarnów i region. Nawet, jak muzeum w Zalipiu było zamknięte i nie można było wejść do środka, to zagroda była cały czas udostępniona dla zwiedzających i można było spacerować po okolicy, aby podziwiać malowane chaty. Z tej mozliwości skorzystało bardzo wiele osób.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej