Dlaczego Tarnów?

16 lutego 2010 , Tagi: The Visitor Malopolska

Po pomoc i radę dzwoń i pisz do Informacji Turystycznej:
Tel.: 014 688 90 90, Fax: 014 688 90 92, kom.: 698 633 421
e-mail.: centrum@it.tarnow.pl
www.it.tarnow.pl, www.go-tarnow.com
Czynne:
maj-wrzesień: PN-PT 08.00-20.00, SOB-NIE 09.00-17.00
październik-kwiecień: PN-PT 08.00-18.00, SOB 09.00-17.00
Na miejscu: informacje o Tarnowie i regionie, mapy, przewodniki, gadżety oraz wypożyczalnia rowerów, wypożyczalnia audioprzewodników po Tarnowie (za darmo) oraz tanie pokoje gościnne z łazienkami.
Tarnów to:

  • Drugie co do wielkości miasto w Małopolsce (po Krakowie) zarówno pod względem mieszkańców (120 000) jak i pod względem ilości zabytków.
  • Polski Biegun Ciepła – od wielu lat średnia roczna temperatura wynosi 8,8oC i jest najwyższa w Polsce.
  • Polska Stolica Komedii – od prawie 10 lat Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego organizuje każdego roku, w październiku, Międzynarodowy Festiwal Komedii. Widzów bawią do łez aktorzy nie tylko polskich teatrów ale również z zagranicy.
  • Miasto ludzi wybitnych, ciekawych – od początku swojej ponad 675-letniej historii Tarnów był domem dla wielu znanych i znaczących osób. W rodowym zamku Leliwitów na górze św. Marcina w 1488 r. przyszedł na świat Jan Amor Tarnowski, późniejszy Hetman Wielki Koronny. Tutaj również urodził się bohater narodowy Polski i Węgier, wybitny dowódca gen. Józef Bem. Swoje życie z miastem związał Jan Szczepanik, wynalazca między innymi fotografii barwnej oraz kamizelki kuloodpornej zwany “polskim Edisonem”.
  • Brama w Karpaty – najbardziej na północ wysunięta część Karpat ciągnących się aż do Rumunii to Góra Św. Marcina, która znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Polska Stolica Żużla – zespół żużlowy “Unia Tarnów” dwukrotnie uzyskał tytuł Drużynowego Mistrza Polski: w 2004 i 2005 roku. Ponadto w 2005 roku pierwsze trzy miejsca w konkursie na Indywidualnego Mistrza Polski przypadły zawodnikom z Tarnowa.
  • Perła Polskiego Renesansu – tarnowska Bazylika Katedralna, najbardziej szacowny tarnowski zabytek, urzeka wyjątkową atmosferą i bogatym wyposażeniem. Gotycko-renesansowe nagrobki przedstawicieli rodu Tarnowskich oraz barokowy nagrobek Ostrogskich, uchodzą za jedne z najwybitniejszych dzieł sztuki w Polsce. Pomnik nagrobny Tarnowskich mający 13,8 m wysokości przy 5 metrach szerokości uważany jest za najbardziej monumentalny w Europie. Jednocześnie rzeźbę nagrobną Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej, dłuta Bartłomieja Berecciego, historycy uznają za jedną z najpiękniejszych figur kobiecych w rzeźbie okresu Odrodzenia w całej Europie. Sam Rynek zachował zaś swój średniowieczny układ, obrany w momencie lokacji miasta w roku 1330.
  • Monumentalne kilkunastometrowe gotycko – renesansowe nagrobne pomniki uznawane za najwyższe Europie, które znajdują się w tarnowskiej Katedrze.
  • Miasto wielokulturowe, gdyż na przestrzeni wieków miasto zamieszkiwane było przez Polaków, Żydów, Niemców, Ukraińców, Szkotów, Cyganów, Austriaków. Każda narodowość i kultura zapisały się w historii miasta.
  • Unikatowe w skali Europy i świata muzea: Diecezjalne i Etnograficzne.
    Muzeum Diecezjalne mieszczące się w zabytkowych szesnastowiecznych kamieniczkach, najstarszych murowanych domach w Tarnowie otaczających Katedrę mieści się najstarsze w Polsce Muzeum Diecezjalne. Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej: gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu (m.in. tryptyki z wpisanego na listę UNESCO kościółka w Lipnicy Murowanej). Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne (ornaty, kapy itp.) pochodzące z czasów średniowiecza aż po wiek XIX. Muzeum posiada także dział sztuki ludowej: obrazy ludowe malowane na szkle, pochodzące nie tylko z terenu Europy oraz prezentuje przykłady współczesnej rzeźby ludowej. Nadto w Muzeum można zobaczyć ekspozycję “Kolekcjonerski Salon Mieszczański”, jako kolekcję dzieł sztuki z ok. 1900 r. (obrazy kilku malarzy polskich, jak np. Jacek Malczewski, Vlastimil Hofman, Kazimierz Sichulski, Wojciech Weiss, a także zbiór porcelany i zegarów.
    Muzeum Etnograficzne, filia Muzeum Okręgowego, zlokalizowane w dawnym zajeździe podmiejskim (obecnie centrum miasta), może się poszczycić jedyną w Europie stałą ekspozycją poświęconą historii i kulturze Cyganów. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja pięciu oryginalnych wozów taborowych znajdujących się na dziedzińcu Muzeum.
  • Miasto tajemnicze w liczbach, gdyż cyfra “72” ma szczególne znaczenie: 72 ary to powierzchnia Rynku, 72 km2 to obecna powierzchnia Tarnowa, a na 72 metry wysoka jest wieża tarnowskiej bazyliki katedralnej.
  • Miejsce spotkań w licznych restauracjach, pubach, i kawiarniach, które mieszczą się w zabytkowych wnętrzach tarnowskich kamienic i w ich piwnicach tworzą niepowtarzalny klimat. Na smakoszy czeka tradycyjna kuchnia polska, ale także kuchnia indyjska, włoska, chińska, rosyjska, węgierska czy cygańska – jest w czym wybierać. W okresie letnim tarnowski Rynek staje się największą restauracją pod chmurką, czynną “do ostatniego gościa” – kawiarniane ogródki zachęcają do odpoczynku i delektowania się tarnowskimi specjałami. Siedząc w nich można posłuchać koncertów organizowanych w Rynku oraz zachwycać się architekturą renesansowych kamienic okalających przepiękny Ratusz który zdobi attyka z dwudziestoma ośmioma blendami oraz na którym zamieszczono najstarszy czynny zegar w Polsce – bajecznie wyglądający w nocy dzięki iluminacji.



INFORMATOR:
Ważniejsze imprezy w maju i w czerwcu w Tarnowie i w regionie:
2 – 24 maja:
Tarnów: XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej w Tarnowie jest jedynym festiwalem w świecie, prezentującym zapomniane utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się on pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komisji Kultury przy Wspólnocie Europejskiej w Brukseli.
Organizator: Centrum Artystyczno-Szkoleniowe INTER ART
Tarnów, ul. Armii Krajowej 10, tel.: 014 626 71 68,
www.inter-art.com.pl,
8 – 14 maja:
Tarnów: Tarnowska Nagroda Filmowa
Tarnowska Nagroda Filmowa to festiwal najciekawszych polskich filmów fabularnych, których premiery miały miejsce między kolejnymi jej edycjami. W 2006 roku odbędzie się już 20-ta edycja imprezy, tym samym festiwal promujący polską kinematografię obchodzić będzie swój jubileusz.
Organizator: Tarnowskie Centrum Kultury
Tarnów, Rynek 5, tel.: 014 621 57 50,
www.tck.tarman.pl,
20 – 21 maja:
Szczucin, II Ogólnopolski Konkurs Modeli Redukcyjnych i Kartonowych
Patronat medialny nad imprezą objęła redakcja miesięcznika “Modelarz”.
Organizator: GDDKiA w Szczucinie oraz Fundacja Ochrony Zabytków Drogownictwa GDDKiA
Szczucin, ul. 1 maja 39, tel. 014 643 63 81,
www.pm.tarnow.pl,
25-28 maja:
Tarnów: 24 Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Dozwolone do 21”
Wydarzenie promujące niezależne kino najmłodszych. Festiwal prezentujący filmy twórców, którzy nie przekroczyli 21-go roku życia, jest jednym z najbardziej prestiżowych w świecie spotkań młodych filmowców.
Organizator: Pałac Młodzieży
Tarnów, ul. Piłsudskiego 24a, tel. 014 621 15 41,
www.pm.tarnow.pl, www.dozwolonedo21.prv.pl
Federacja Niezależnych Twórców Filmowych
Warszawa, ul. Puławska 61, tel.: 022 42 42 687
01-04 czerwca:
Tarnów: Dni Tarnowa – Festiwal Sztuki
Obchodzone co drugi rok święto Tarnowa jest największą imprezą kulturalną w mieście. Koncerty, spektakle uliczne, prezentacje multimedialne, happeningi, Jarmark Galicyjski oraz specjalny pociąg Retro z Krakowa. Wszystko to, podane ze specjałami regionalnej kuchni polskiej, słowackiej i węgierskiej, tworzy kompozycję o walorach, które nikogo nie pozostawi obojętnym.
Organizator: Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnów
Tarnów, Rynek 7, tel.: 014 688 90 95,
www.tarnow.pl,
16-18 czerwca:
Zalipie: Konkurs “Malowana Chata”
Konkurs dla malarek ludowych z Powiśla Dąbrowskiego, którego celem jest podtrzymanie tradycji zdobienia domów oryginalnymi wzorami kwiatowymi. Każdego roku kilkudziesięciu uczestników staje do walki o nagrody. Wizyta w Zalipiu w okresie konkursowym rozwiewa wszelkie wątpliwości odnośnie pochodzenia kreślenia “Malowana Wieś”.
Organizator: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Tarnów, Rynek 20-21, tel.: 014 621 21 49,
www.muzeum.tarnow.pl,
20 czerwca – 02 lipca:
Tarnów: Międzynarodowe Dni Pamięci Żydów Galicyjskich
Konkurs dla malarek ludowych z Powiśla Dąbrowskiego, którego celem jest podtrzymanie tradycji zdobienia domów oryginalnymi wzorami kwiatowymi. Każdego roku kilkudziesięciu uczestników staje do walki o nagrody. Wizyta w Zalipiu w okresie konkursowym rozwiewa wszelkie wątpliwości odnośnie pochodzenia określenia “Malowana Wieś”.
Organizator: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Tarnów, Rynek 20-21, tel.: 014 621 21 49,
www.muzeum.tarnow.pl,
18 oraz 25 czerwca:
Tarnów: Spacerki po Starym Tarnowie
Impreza gromadzi tłumy mieszkańców i turystów. Najciekawsze miejsca Tarnowa prezentują wybitni historycy, znawcy Miasta i regionu.
Organizator: Tarnowskie Centrum Informacji
Tarnów, Rynek 7, tel.: 014 688 90 90,
www.it.tarnow.pl,
23 czerwca – 27 lipca:
Kąśna Dolna, Dwór I.J. Paderewskiego: XXI Muzyczne Spotkania u Paderewskiego
Muzyczne Spotkania u Paderewskiego to cykl koncertów letnich w kompleksie dworsko-parkowym w Kąśnej Dolnej. Odbywa się co roku, a od kilku lat zyskał zasięg ogólnopolski. Koncerty odbywają się co tydzień. Wykonawcami są wybitni artyści z Polski i zagranicy. Impreza znakomicie łączy kulturę z wypoczynkiem i rekreacją.
Organizator: Centrum Paderewskiego
Tarnów, Rynek 9, tel.: 014 621 09 21
www.paderewski.tarnow.pl,
GDZIE SPAĆ W TARNOWIE?
Hotele:
“Bristol” ****, ul. Krakowska 9, tel.: 014 621 22 79,
www.bristol.tarnow.com.pl
“Tarnovia” ***, ul. Kościuszki 10, tel.: 014 621 26 71,
www.hotel.tarnovia.pl
“Cristal Park” ***, ul. Traugutta 5, tel.: 014 633 12 25,
www.hotel.cristalpark.pl
“Willa Krzyska” ***, ul. Krzyska 52B, tel.: 014 620 11 34,
www.willakrzyska.pl
“U Jana”, Rynek 14, tel.: 014 620 12 01,
www.hotelujana.pl
“Dunajec” **, Tarnów – Zgłobice, ul. Krakowska 85, tel.: 014 674 11 12,
www.hoteldunajec.pl
Inne wybrane obiekty noclegowe:
Tarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7, tel.: 014 688 90 90,
www.go-tarnow.com
Zajazd Pod Dębem, ul. Marusarz 9B, tel: 014 626 96 20,
www.poddebem.tarnow.pl
OHP Tarnów, ul. Mościckiego 27, tel.: 014 627 38 79
“Dom Nauczyciela”, ul. Słowackiego 7, tel.: 014 622 07 38
Camping nr 202, ul. Piłsudskiego 28A, tel.: 014 621 51 24,
www.camping.tarnow.pl
GDZIE JEŚĆ W TARNOWIE?
Wybrane Restauracje:
“Pasaż”
33-100 Tarnów Plac Kazimierza Wielkiego 2, tel. 014 627 82 78
www.pasaz.tarnow.pl
Czynne: 10.00-23.00, 200 miejsc, kuchnia polska, międzynarodowa, autorska, ceny: 19-40 zł
Sala restauracyjna w jasnych, łososiowych kolorach, połączona z galerią sztuki. Sala kawiarniano-pubowa: loże w stylu wiedeńskim, sprzyjające dłuższemu spędzaniu czasu w miłej atmosferze.
“Tatrzańska”
33-100 Tarnów Krakowska 1 tel.: 014 622 46 36
www.kudelski.pl
Czynne: 9.00-22.00, 100 miejsc, ogródek; kuchnia międzynarodowa, polska, ceny: 5-30 zł
Wystrój secesyjny, z bogata galeria dotyczącą rodu właściciela oraz osobistości odwiedzających lokal.
“Impresja”
33-100 Tarnów Rynek 12 tel.: 014 621 53 33
www.impresja.tarnow.pl
Czynne: 12.00-24.00, 60 miejsc, ogródek; kuchnia międzynarodowa, tradycyjna, ceny: około 20 zł
Ke-Moro
33-100 Tarnów Żydowska 13 tel.: 014 627 64 45
restauracja_kemoro@yahoo.com
Czynne: od 11.00 do ostatniego gościa, 150 miejsc, ogródek; kuchnia romska, ceny: 10-19 zł
Romski charakter, typowo narodowe romskie potrawy, obsługa romska, także wystrój: obrazuje historię Romów (pierwsza sala – hinduska, druga sala – wóz romski, trzecia sala -pałacowa, z kominkiem

THE VISITOR MALOPOLSKA

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej