Cywilizacja – Przewodnik na ucho

23 stycznia 2010 , Tagi: Pochodnia

Kolorowe okładki magazynów, tradycyjne przewodniki książkowe czy też filmy DVD – to wszystko kusi i zachęca, by sięgnąć po nie i poznać miejsce, do którego się udajemy. Wszystko po to, by wiedzieć, co i dlaczego warto zwiedzać. W grupie przewodników coraz większe grono zwolenników zdobywają urządzenia niezwykle przyjazne dla osób niewidomych i słabowidzących, a mianowicie audioprzewodniki.
Są to urządzenia wielkością zbliżone do pilota telewizyjnego lub słuchawki telefonicznej. Posiadają one odpowiednie przyciski, służące do wyboru języka i sterowania nagraniem. W pamięci wgranych jest kilka lub kilkanaście plików dźwiękowych, a każdy z nich dotyczy jakiegoś miejsca w muzeum lub zabytku w mieście, który warto zobaczyć. Możliwość zatrzymywania nagrania, przewijania, cofania sprawia, że zwiedzanie można dostosować do własnego tempa, co stanowi istotną zaletę urządzenia. Można zresztą zrezygnować z ustalonych tras, gdyż kolejne punkty w muzeum czy mieście są odpowiednio ponumerowane. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że zrezygnowawszy z zaproponowanej trasy, nie będziemy w stanie odnaleźć mijanych w zupełnie innej kolejności miejsc w naszym audioprzewodniku.
Sprzęt najczęściej wyposażony jest w słuchawki, dzięki czemu zwiedzanie jest bardziej komfortowe nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku, lecz również dla przeciętnego turysty. W zasadzie każdy audioprzewodnik, jeśli tylko muzeum dysponuje takowym, ma nagranie w języku angielskim, co dla turystów dobrze czujących się w tym języku otwiera drzwi do poznawania świata.
Na własnym podwórku
Nasz kraj wcale nie wypada najgorzej, jeśli chodzi o rozpowszechnienie opisywanego udogodnienia. Z polskich zabytków wyposażonych w takie urządzenia warto wymienić chociaż te najważniejsze. Z audioprzewodnikiem można poznać więc w stolicy chociażby Muzeum Powstania Warszawskiego czy Wilanów, a w Łodzi – pałac Herbsta. Wśród krakowskich placówek mają je m.in. Muzeum Czartoryskich i Stara Synagoga. Z audioprzewodnikiem na uszach można również zrobić sobie spacer po niektórych miastach Polski m.in. Krakowie, Tarnowie, Toruniu czy Łodzi. Urządzenia można wypożyczyć w biurach informacji turystycznej tych miast lub placówkach, które prowadzą tego typu działalność. Liczba takich miejsc rośnie zresztą systematycznie, między innymi dzięki temu, że do kraju nad Wisłą przybywa coraz więcej zagranicznych turystów.
Czekają na nas
Wybierając się na zagraniczne wojaże, warto wcześniej dowiedzieć się, czy zabytki, które planujemy zwiedzić zostały opracowane na audioprzewodnikach. Większość dużych europejskich placówek posiada taki sprzęt, jednak tylko nieliczne mogą zaproponować polskiemu turyście nagranie w jego ojczystym języku.
W gronie tych nielicznych znajdują się m.in. w muzeum Beatlesów w Liverpoolu oraz Centrum Dokumentacji Zjazdów Partii III Rzeszy w Norymberdze znane jako muzeum nazizmu. W Wiedniu przy pomocy polskojęzycznych audioprzewodników zwiedzić możemy letnią rezydencję Habsburgów – Schönbrunn oraz gotycką katedrę św. Szczepana. Natomiast w Chorwacji w ten sposób poznać można kompleks murów miejskich w Dubrowniku oraz, pamiętający jeszcze czasy rzymskie, amfiteatr w Puli.
Audioprzewodnik na pewno jest ciekawą alternatywą, gdyż przed wyjazdem nie trzeba wertować książek czy stron internetowych w poszukiwaniu informacji, zaś na miejscu oszczędza się na kosztach wynajęcia przewodnika.
Sam sobie panem
Kolejną rzeczą wartą zaznaczenia są audioprzewodniki nagrane na płytę CD, których pojawia się coraz więcej. Pliki są nagrane w formacie mp3, co pozwala skopiować je na odtwarzacz mp3 lub telefon komórkowy. Przewodniki typu AudioTravels, bo o nich mowa, nagrywane są przez wydawnictwo Papagayo. W jego ofercie znajdują się przewodniki zarówno z wybranych miast polskich, jak i zagranicznych. Każda z atrakcji turystycznych danego miasta została nagrana na osobnej ścieżce dźwiękowej, dzięki czemu można ułożyć własną trasę zwiedzania.
Do tej pory ukazały się następujące miejsca: Gdańsk, Kraków, Warszawa, Wrocław, Zakopane, Ateny, Londyn, Paryż, Praga, Rzym, Wenecja, Wiedeń, Wilno, Egipt Dolny, Egipt Górny. Z ofertą wydawcy można zapoznać się na stronie www.audiotravels.pl .
Jest to bardzo wygodna forma przewodnika, ponieważ możemy go odsłuchać niemal w każdym miejscu i o każdej porze.
Małgorzata i Grzegorz Modrzyńscy

Pochodnia , Nr 09 (864)

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej