Breń. Odnowiony park i stanica rowerowa. To będzie hit turystyczny?

13 marca 2019 , Tagi: naszemiasto.pl

Zespół dworsko – parkowy w Brniu powstał w XV wieku. Jego pierwszym właścicielem był Piotr Breński, pochodzący z rodu Breńskich herbu Półkozic. Od 1667 roku posiadłość należała do Czartoryskich. Za ich panowania został założony piękny park w stylu wersalskim, którego twórcą był Książe Józef Czartoryski. Całość została skomponowana przez słynnego wiedeńskiego projektanta ogrodów – Pfaffinera, który kierował pracami przy zakładaniu parku. Park breński był jednym z najpiękniejszych ogrodów w całej Galicji. W swojej świetności park przetrwał do końca II wojny światowej. Ostatnim rodem dziedziczącym dobra breńskie było Konopkowie. Dzisiejszy, jest pozostałością po pięknym ogrodzie, w którym zieleń formowano w sposób geometryczny, drzewa strzyżono w różne kształty, tworzono ściany z niszami, w których stały mitologiczne rzeźby. W całość kompleksu wkomponowany jest stawek w kształcie podkowy, na którym zbudowano romantyczny mostek łączący park z dworkiem.

W ostatnich latach, aby odtworzyć piękno parku dokonano na nim nowych nasadzeń. – Teraz potrzeba kilku lat, by wszystkie się przyjęły – zaznacza Krzysztof Bryk, wicestarosta dąbrowski.

Zabytkowy spichlerz wchodzący w skład kompleksu został natomiast zaadaptowany pod stanicę turystyczną. W środku wybudowano kuchnię, dużą salę jadalno -wypoczynkową oraz zaplecze sanitarne . Znalazło się tam również pomieszczenie magazynowe i gospodarcze. Obiekt służyć będzie zarówno mieszkańcom powiatu, jak i turystom odwiedzającym Powiśle.

W dworze Konopków obecnie znajduje się Centrum Polonii. Odbywają się w nim wydarzenia kulturalne oraz konferencje. W obiekcie znajdują się także pokoje gościnne.

Więcej na: http://tarnow.naszemiasto.pl/artykul/bren-odnowiony-park-i-stanica-rowerowa-to-bedzie-hit,5031140,artgal,t,id,tm.html

RCIT.421-103/19

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej