Atrakcyjność i profesjonalna promocja, czyli dlaczego Tarnów odnosi sukcesy w turystyce

3 listopada 2020 , Tagi: waszaturystyka.pl

Profesjonalizm osób zajmujących się tworzeniem struktur promocji w połączeniu z turystycznym potencjałem miasta to przepis na sukces. Przed pandemią szansę na jego odniesienie w turystyce miał Tarnów. Jeśli promocja będzie nadal prowadzona w sposób przemyślany i konsekwentny, koronawirus jedynie odsunie ten proces w czasie, ale na pewno go nie zatrzyma.

Czy Lokalna Organizacja Turystyczna jest w stanie skutecznie budować wizerunek swojego miasta, powiatu czy subregionu? Przyjęta w 1999 roku ustawa o Polskiej Organizacji Turystycznej stworzyła możliwość powoływania Lokalnych OT oraz dość precyzyjnie określiła ich zadania. Od tego czasu nie pojawił się jednak żaden akt prawny, który np. regulowałby zasady finansowania LOT-ów. W efekcie, w ciągu minionych 20 lat, powstały zaledwie 123 Lokalne Organizacje Turystyczne, z których większość to instytucje pozorne. Mniej więcej jedna piąta LOT-ów współdziała w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia.

Wyjątkowy LOT w wyjątkowym mieście

Oczywiście można wymienić kilka spektakularnych przykładów: Warszawska OT, Gdańska OT, Poznańska OT czy stosunkowo niedawno powstała Łódzka OT. Działają one w dużych i bogatych miastach! Do tych potentatów można dodać kilka – najwyżej 10 – mniejszych LOT-ów, którym swoją działalnością udało się przyciągnąć uwagę na szerszym forum. Z pewnością należy do nich Tarnowska Organizacja Turystyczna, której zadaniem jest kreowanie i promowanie atrakcji turystycznych w miejscu autentycznie bardzo ciekawym…

„Miasto wyjątkowe” – tak mówią o Tarnowie jego mieszkańcy. Można by to uznać za przejaw lokalnego patriotyzmu, ale po kilkudniowym intensywnym pobycie, w pełni solidaryzuję się z tą opinią. Trzeba jednak dodać, że to miejsce ciągle nie w pełni poznane, nie w pełni odkryte…

Nie tylko renesans i mikroklimat

Na podstawie przywileju Króla Władysława Łokietka z 7 marca 1330 r. Tarnów stał się miastem lokowanym na prawie magdeburskim. Okres największego rozkwitu Tarnowa to wiek XVI i modny wówczas duch reformacji, której patronował hetman wielki koronny Jan Tarnowski.

Obecnie miasto liczy ok. 110 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 72 km kw. Po Krakowie jest to największy kompleks zabytkowy w południowej Polsce. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt zabytkowych budynków z epoki gotyku, renesansu i baroku. Tarnowską Starówkę wybitni znawcy określają jako perłę polskiego renesansu.

Taką mniej więcej wiedzą na temat Tarnowa do niedawna mógł dysponować przeciętny polski turysta, dochodziła do tego informacja o tym, że jest to “polski biegun ciepła” i siedziba giełdowej Grupy Azoty S.A.

Wielokulturowość sprzyja promocji

Od pewnego czasu wiedza o Tarnowie wśród Polaków staje się coraz bardziej powszechna, a miasto zaczęło w profesjonalny sposób kreować swój wizerunek, nie zapominając również o całym regionie. I tu miła konstatacja – region tarnowski dysponuje wszechstronnymi walorami turystycznymi i krajoznawczymi! Trzy zespoły parków krajobrazowych, liczne atrakcje przyrodnicze oraz malownicze lasy zachęcają do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej.

Więcej: https://www.waszaturystyka.pl/atrakcyjnosc-i-profesjonalna-promocja-czyli-dlaczego-tarnow-odnosi-sukcesy-w-turystyce/

RCIT. 421-186/20

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej