Muzeum Mrożka w Borzęcinie

8 listopada 2013 , Tagi: ciekawostka

Wiele wskazuje na to, że w Borzęcinie powstanie Muzeum Sławomira Mrożka. Fundacja „Magma” im. Ronalda Regana, która chce realizować to przedsięwzięcie, może liczyć na wsparcie samorządu gminy. Wójt Janusz Kwaśniak zadeklarował przekazanie na ten cel budynku „starego szpitala”. Jakkolwiek obiekt wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na jakieś 600 – 700 tysięcy złotych (szacunki wstępne, jeszcze niezbyt precyzyjne), znalezienie tej kwoty wydaje się nie być zadaniem trudnym, zważywszy na dotychczasowe doświadczenia gminy i Fundacji, w pozyskaniu środków unijnych i krajowych.

Sam pomysł powołania właśnie w Borzęcinie, Muzeum Sławomira Mrożka, jednego z najwybitniejszych dramaturgów w literaturze światowej, w ostatnim półwieczu, nie jest dziełem przypadku. Mistrz pióra, ciętej riposty, erudyta światowej klasy, urodził się i spędził swoje dzieciństwo w Borzęcinie. Oszczędny w słowach – wywiadach, wiele razy podkreślał, że to miejsce w jakimś sensie go ukształtowało. Przez wiele lat Mrożek mieszkał poza granicami kraju, był co prawda związany z Krakowem, ale tak na dobrą sprawę był „obywatelem świata”. Ewentualne powstanie Muzeum Sławomira Mrożka w Krakowie, sensu większego nie ma, bo placówka „zginęłaby” w natłoku licznych krakowskich muzeów i galerii. Dlatego wolontariusze z Fundacji „Magma” im. Ronalda Regana oraz władze samorządowe, optują za tym, aby obiekt powstał niema w centrum Borzęcina. – Pomysł słuszny, samorząd naszej gminy na pewno zaangażuje się w to dzieło, wesprze logistycznie i finansowo Fundacje Magma. Jesteśmy gotowi przekazać na ten cel zabytkowy obiekt tak zwanego „starego szpitalika” – deklaruje wójt Janusz Kwaśniak.

List do wdowy

Fundator „Magmy”, były radny województwa małopolskiego i inicjator wielu projektów prospołecznych, Adam Kwaśniak, nie ukrywa, że wierzy iż sam pomysł weprze żona mistrza, Susana Osorio. W liście, który lada moment trafi do wdowy po Sławomirze Mrożku czytamy: „Fundacja MAGMA im. Ronalda Reagana z siedzibą w Borzęcinie zwraca się do Pani z gorącą prośbą , o przekazanie wszelkiego typu pamiątek związanych z osoba śp. Sławomira Mrożka wybitnego artysty – dramatopisarza ,urodzonego w Borzęcinie. Niniejsze pismo wiąże się z zamiarem utworzenia w Borzęcinie, nieopodal domu rodzinnego artysty, w zabytkowym obiekcie starego szpitala – Muzeum Sławomira Mrożka , instytucji , w której znajdowałyby się i były w sposób ciągły eksponowane pamiątki związane z życiem i twórczością wielkiego poety. Pan Sławomir Mrożek urodził się w Borzęcinie gdzie spędził swoje dziecięce lata, więc za swój obowiązek ale i szacunek do Jego twórczości uważamy ,zachowanie w pamięci Wielkiego Geniuszu Pisarza”. Oczywiście pamiątki przekazane przez panią Susanę Osorio to nie jedyne, które planuje zgromadzić Fundacja.

Biblioteka Mrożka

Trzeba przyznać, że pomysłów Fundatorowi oraz Zarządowi „Magmy” nie brakuje. Marzeniem Adama Kwaśniaka jest sprowadzenie (zakup na przykład podczas licytacji: wszystkich wydań „Paryskiej Kultury” lub przynajmniej w postaci kserokopii. Ma to głębokie uzasadnienie, wszak w Paryskiej Kulturze, Mrożek, przyjaciel Giedrojcia, Miłosza, Szymborskiej, opublikował większość swoich utworów. Muzeum w Borzęcinie byłoby przy okazji jedna z nielicznych placówek w Polsce, które dysponowałoby kompletem wydań Paryskiej Kultury. – Chcemy w naszych zasobach zgromadzić także wszystkie książki wydane przez Mrożka w Polsce, ale także po kilka egzemplarzy wydanych w wielu językach. Chcemy zwrócić się do przyjaciół Mrożka o przekazanie nam korespondencji, listów: oryginałów lub ich kopii. Naszym marzeniem jest, aby w grupie osób wspierających nasza inicjatywę znaleźli się krytycy literaccy, wykładowcy akademiccy, dziennikarze, ludzie kultury, teatru czy filmu – dodaje Adam Kwaśniak. Fundacja przymierza się do zakupienia prawa do wykorzystania spektakli Telewizji Polskiej, chodzi o sztuki mistrza Mrożka, ale także filmów dokumentalnych o tym wielkim polskim dramaturgu. Kolejnym pomysłem jest zgromadzenie bogatej kolekcji zdjęć Mrożka: od dzieciństwa, do czasów współczesnych, ale również karykatur, recenzji jego sztuk (zarówno w języku polskim, jak i innych) , wspomnień ludzi związanych z mistrzem dramatu.

Pożegnanie Mistrza

Sławomir Mrożek zmarł przed blisko trzema miesiącami. – Odszedł wielki artysta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli naszej gminnej społeczności. Chcemy, wspólnie z rodziną zmarłego, oddać hołd Sławomirowi Mrożkowi – mówił naszej redakcji, w dniu jego pogrzebu wójt Borzęcina, Janusz Kwaśniak. Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia w Nicei, gdzie wyemigrował 5 lat temu. Miał 83 lata. Mrożek to znakomity prozaik, dramaturg, rysownik, publicysta, krytyk teatralny, autor scenariuszy i reżyser filmowy – to wszystko Mrożek. Jeden z najpopularniejszych polskich twórców i jeden z niewielu naprawdę znanych w świecie; jego sztuki grywane są od Kostaryki po Syberię. Od kilkudziesięciu lat zadomowiony w polskiej wyobraźni zbiorowej. Jego nazwisko stało się hasłem zrozumiałym wszędzie tam, gdzie trzeba podkreślić jakiś szczególny nonsens: mawia się wtedy, że „to jak z Mrożka”. Autor „Tanga” kilka razy przymierzany był do Literackiej Nagrody Nobla.

http://www.regiontarnowski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4344:muzeum-mroka-w-borzcinie&catid=136:region-brzeski&Itemid=156

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej