Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubczy

St. Lubcza   39

33-162Lubcza

Post Office: Lubcza

Community: Ryglice

County: Tarnowski

Province: Małopolskie

Description

Obecny kościół parafialny zbudowano w latach 1895-1899 z inicjatywy proboszcza, ks. Józefa Lanartowicza. Konsekrowany w 1902 r. przez bpa Leona Wałęgę. Autorem projektu był Jan Sas-Zubrzycki. Wybudowany w tradycji neogotyckiej, murowany z cegły, trzynawowy, bazylikowy. Sklepienia w prezbiterium i w nawach krzyżowo-żebrowe. Na zewnątrz korpus kościoła opięty uskokowymi szkarpami.

Polichromia wnętrza figuralna i ornamentalna z roku 1913, witraże z 1905 r. Wyposażenie wnętrza jednolite, neogotyckie, z lat 1902-1904. Ołtarze boczne o bogatej dekoracji snycerskiej z trzema ostrołukowymi niszami, z których środkowa zamknięta motywem maswerkowym, w jednym rzeźbiona Pieta oraz rzeźba św. Tekli z II poł. XVIII w., pochodzące ze starego kościoła, ponadto obraz św. Walentego malowany przed 1890 r.

W 2020 r. zakończyły się prace konserwatorskie polichromii wnętrza kościoła. Pierwotne malowidła i bogate zdobienia świątyni, wykonane zostały prawdopodobnie w latach 1912-1913. Ich autorem był Julian Krzeczkowski, a przedstawione sceny figuralne i ornamentyka nawiązują do stylu Jana Matejki i wystroju kościoła Mariackiego w Krakowie.

Gallery

Modified: 17 January 2022

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.