Bardzo polskie obrazy Zofii Stryjeńskiej w BWA w Tarnowie

13 listopada 2015 , Tagi: kultura , wystawa

Miasto Tarnów posiada kolekcję 33 obrazów Zofii Stryjeńskiej. Darczyńcą obrazów był ksiądz prof. Alojzy Franciszek Nosal pracownik Polskiej Misji Katolickiej, zaangażowany we Francuski Ruch Oporu, kapelan Syndykatów Chrześcijańskich Uchodźców i Emigrantów z siedzibą w Paryżu. Na wystawie obrazy znanej artystki uzupełniają rysunki ilustratorki Agaty Endo Nowickiej zainspirowane postacią Stryjeńskiej.

“Wybalansowałam”  to najnowsza wystawa w galerii BWA w Tarnowie. Ekspozycja prezentuje obrazy Zofii Stryjeńskiej z tarnowskiej kolekcji oraz nowe rysunki ilustratorki Agaty Endo Nowickiej zainspirowane postacią artystki. Osią wystawy są teksty Angeliki Kuźniak opisujące niezwykłe i, jak się okazuje, szalenie współczesne życie artystki, fragmenty biografii „Stryjeńska. Diabli nadali”, która wkrótce ukaże się nakładem wydawnictwa Czarne.

Tytułowe „wybalansowałam” wyjęte z zapisków Stryjeńskiej przekornie podkreśla „balans”, który z jej pełnego przygód życia skutecznie się wymykał. Za to odnajdziemy go w jej sztuce, choć tak bogatej i różnorodnej, to zawsze oryginalnej i spójnej formalnie.

Zofia Stryjeńska (ur. 1891 w Krakowie, zm. 1976 w Genewie) – reprezentantka sztuki art déco , zajmowała się malarstwem, grafiką użytkową, ilustracją, scenografią, wystrojem wnętrz, a także projektami talerzy i zabawek dla dzieci. Była najbardziej znaną i najwybitniejszą polską artystką okresu dwudziestolecia międzywojennego, obok Tamary Łempickiej. Obrazy jej autorstwa – charakteryzujące się żywą kompozycją i szeroką paletą barw – chwalone przez krytyków i uwielbiane przez Polaków weszły do powszechnego obiegu poprzez reprodukcje na plakatach, kartach pocztowych czy pudełkach czekoladek. A sama Stryjeńska – ceniona i nagradzana, odważna i ekscentryczna – pozostała jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sztuki I połowy XX wieku.

Na tarnowską kolecję kolekcję składają się 33 obrazy Zofii Stryjeńskiej. Prace kolekcji podzielone są na cztery tematy: „Postaci”, „Tematyka biblijna”, „Wieś polska” oraz „Stroje i tańce ludowe”. Dwadzieścia z nich malowanych było temperą na płótnie lub kartonie, pozostałe techniką mieszaną na papierze. Darczyńcą tych obrazów był ksiądz prof. Alojzy Franciszek Nosal (ur. 1910 w Dębicy, zm. 1995 w Paryżu) – pracownik Polskiej Misji Katolickiej, zaangażowany we Francuski Ruch Oporu, kapelan Syndykatów Chrześcijańskich Uchodźców i Emigrantów z siedzibą w Paryżu, ekspert do spraw demograficznych, wykładał socjologię w kolegiach uniwersyteckich Covington, Ky, Steubenville, Ohio oraz w York College w Pensylwanii, gdzie otrzymał tytuł Honoris Causa w dziedzinie nauk humanistycznych. Przyznaną emeryturę profesorką przeznaczył m.in. na wspieranie dębickich szkół, do których uczęszczał oraz budowę szkoły w poddębickiej Wolicy. Gromadzoną za życia kolekcję obrazów Zofii Stryjeńskiej przekazał miastu Tarnów w 1993 roku. Kolekcja została poddana zabiegom konserwatorskim ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego, który przed wojną zamawiał u Stryjeńskiej projekty papierów wartościowych. Kolekcja znajduje się w depozycie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.

„Wybalansowałam”

Zofia Stryjeńska, Angelika Kuźniak, Agata Endo Nowicka

Wystawa czynna   do 22.11.2015

Wyjątkowo ekspozycję ze względu na bardzo narodowy charakter  tarnowskiej kolekcji obrazów Z.Stryjeńskiej oglądać  można 11 listopada  od  11 do 18.

Program towarzyszący:

Niedziela 15.11, g. 15:00 – po wystawie oprowadza Marek Popiel – autor książki „Polska sercem malowana” i opiekun tarnowskiej kolekcji Stryjeńskiej z ramienia Urzędu Miasta Tarnowa

Niedziela 22.11, g. 15:00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie / Festiwal ArtFest

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia towarzyszące

http://www.radiokrakow.pl/kultura/bardzo-polskie-obrazy-zofii-stryjenskiej-w-bwa-w-tarnowie/

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej