Przed latem przybywa poidełek ulicznych w Tanowie. „Zdrój Starówka” już działa na placu Sobieskiego
Tarnów tuż przed wakacjami wzbogacił się o kolejne poidełko z wodą pitną w centrum miasta.
„Zdrój Starówka” stanął na placu Sobieskiego, tuż obok znanej kawiarni w zabytkowym tramwaju. Inwestycja została zrealizowana z inicjatywy i budżetu Rady Osiedla Starówka. Z kolei w kwietniu otwarto podobny zdrój na Kantorii.
Choć to niewielkie przedsięwzięcie, jego przygotowanie zajęło aż dwa lata. Konieczne były liczne uzgodnienia administracyjne, zanim włoski zdrój – o nazwie Mediolan – mógł trafić do Tarnowa. Co ciekawe, po dostarczeniu urządzenia konieczne było jego dostosowanie przez lokalną firmę.
Z wody skorzystają mieszkańcy i turyści
Poidełko pojawiło się w jednym z najruchliwszych punktów Tarnowa, gdzie przecinają się codzienne trasy zarówno mieszkańców, jak i turystów. W upalne dni ma zapewnić dostęp do świeżej wody pitnej bez konieczności kupowania plastiku.
„Na upały naprawdę rewelacja. Łyk wody w sam raz” – mówią tarnowianie w rozmowie z reporterem Radia Kraków.
Skąd nazwa zdroju? „Nazwaliśmy go Zdrój Starówka, bo to co na Starówce staramy się tym brandem firmować” – tłumaczy przewodniczący Rady Osiedla Starówka, Ryszard Żądło.
Radny podkreśla, że w sąsiedztwie zdroju na placu Sobieskiego powstaje również zielona oaza – przestrzeń z nasadzeniami i elementami małej architektury. To część większego planu.
Więcej poidełek w planach
Rada Osiedla Starówka planuje kolejne lokalizacje:
– na ul. Wałowej, naprzeciwko półbaszty i Zakątku Sypcimiera Leliwity – już w przyszłym roku,
– a na placu Ofiar Stalinizmu – w perspektywie dwóch lat.
Obecnie tarnowianie mogą korzystać z miejskich zdrojów również:
– na skwerze ojca Olgierda Kokocińskiego (na wprost urzędu miasta), w parku Piaskówka oraz – od niedawna – na Kantorii.
Nowy zdrój także w Parku Strzeleckim?
Jak zapowiada Ryszard Nejman z Rady Osiedla Piaskówka, w przyszłym roku poidełko miałoby pojawić się także w parku Strzeleckim. Z uwagi na jego lokalizację w centrum miasta, również tutaj konieczne będą dodatkowe uzgodnienia.
Koszt i wsparcie lokalnych instytucji
Ryszard Żądło zaznacza, że realizacja projektu na placu Sobieskiego nie byłaby możliwa bez zaangażowania Tarnowskich Wodociągów oraz wsparcia urzędników magistratu. Całość inwestycji – obejmująca zdrój i nasadzenia roślinne – kosztowała 41 tysięcy złotych.