Tematyka żydowska coraz lepiej prezentowana
Historią Żydów na ziemiach polskich interesują się nie tylko turyści z Izraela, ale i południa Europy oraz USA. Oferta dla nich nie ogranicza się teraz jedynie do Oświęcimia i Majdanka…
…Miastem, które wyjątkowo pielęgnuje spuściznę żydowską jest Tarnów – w 1939 r. niemal połowę jego mieszkańców stanowili właśnie Żydzi. Na portalu Tarnowskiego Centrum Informacji figuruje strona „Żydowski Tarnów”, przedstawiająca w „pigułce” dzieje tej społeczności od początku jej osiedlenia oraz zabytki: ulice Żydowską i Wekslarską z zachowanymi kamienicami z XVII i XVIII w., prezentującymi charakterystyczny styl zabudowy, rynek tarnowski, który był świadkiem wojennej gehenny Żydów, parowy młyn grysikowy, unikatową mykwę w stylu mauretańskim i cmentarz.
– „Szlak tarnowskich Żydów” został przez nas wytyczony już na przełomie wieków, a w 2004 r. stanęły przy nim tablice informacyjne z mapkami po polsku, angielsku i niemiecku – informuje Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji. – Obejmuje dziewięć miejsc w mieście, ale dla zainteresowanych rozszerzamy go o jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w kraju, synagogę w Bobowej i odrestaurowaną synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej, przekształconą w Ośrodek Spotkania Kultur. Poza rodakami, najczęściej oglądają je Amerykanie i Anglicy. Natomiast grupy żydowskie mają swoje programy zwiedzania, w których jest tylko kilka pozycji, w tym cmentarz i bima. Polecamy też książkę poprzedniego dyrektora naszego centrum, Adama Bartosza „Żydowskim szlakiem po Tarnowie” – dodaje….
Więcej: http://aktualnosciturystyczne.pl/produkt-turystyczny/tematyka-zydowska-coraz-lepiej-prezentowana