Cmentarz Stary

ul. Konarskiego, Tuchowska  

33-100Tarnów

Poczta: Tarnów

Gmina: Tarnów

Powiat: Tarnów

Województwo: Małopolskie

Opis

Pierwszy datowany pochówek na cmentarzu zwanym „starym”, znajdującym się u zbiegu ulic Tuchowskiej i Narutowicza, pochodzi z 1791 roku. Początkowo na cmentarzu chowano osoby ubogie, choć z tego czasu pochodzi nagrobek księżnej Marii Anny z Lubomirskich Radziwiłłowej, żony księcia Karola zwanego „Panie Kochanku”. Odeszła ona z tego świata w Tarnowie w roku 1795, choć łacińska inskrypcja nagrobkowa ma pomyloną datę 1792 roku. Nagrobek ten, doskonale widoczny jest tuż przy bramie cmentarnej po lewej stronie alei.

Przed kaplicą książąt Sanguszków znajduje się monumentalny pomnik nagrobny pierwszego biskupa tarnowskiego Floriana Amanda Janowskiego, z naturalnej wielkości rzeźbami figuralnymi: Chrystusa w pozycji leżącej oraz stojącymi wyobrażeniami Józefa i Nikodema.
W południowej części cmentarza, po lewej stronie głównej alei znajduje się piękny pomnik nagrobny Rufina Piotrowskiego, zmarłego w Tarnowie w 1872 roku. Był to powstaniec listopadowy, emigrant we Francji, uciekinier z sybirskiego zesłania, autor tłumaczonych na kilkanaście języków „Pamiętników pobytu na Syberii”. Tuż za nim wznosi się pomnik w kształcie kamiennego kopca zwieńczonego krzyżem. To mogiła powstańców z powstania styczniowego ufundowana ze składek społecznych w 1891 roku. Opodal w kwaterze zasłużonych znajduje się pomnik ofiar rabacji z 1846 roku z listą nazwisk, oraz groby legionistów i żołnierzy poległych w II wojnie światowej.

Na cmentarzu znajdują się dwie kaplice. Jedna pod wezwaniem świętego Józefa, to kaplica Radzikowskich wzniesiona po 1805 roku, stojąca przy murze cmentarnym od strony ulicy Tuchowskiej, druga kaplica, znajdująca się w samym centrum cmentarza to własność książąt Sanguszków. Wybudowana została w 1870 roku, wewnątrz znajdują się piękne pomniki autorstwa Antoniego Madeyskiego przedstawiające księcia Władysława Sanguszkę oraz księcia Romana Damiana Sanguszkę, wykonane w 1905 i 1924 roku.

Cmentarz posiada bogaty, kilkutomowy przewodnik autorstwa Antoniego Sypka, oraz opracowania stworzone przez dr. Stanisława Potępę.

Zmodyfikowano: 1 czerwca 2020

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej