Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawy: 35.Tarnowskiej Nagrody Filmowej

21 maja, 10:00 - 12 czerwca, 18:00

35/35 NAGRODY. WYSTAWA PLAKATÓW FILMOWYCH

Koniec lat 80. to czas stopniowego odchodzenia od tradycji projektowania plakatów artystycznych do filmów wchodzących na ekrany polskich kin. Powoli zaczyna się schyłek Polskiej Szkoły Plakatu. W 1987 roku odbywa się debiutancka edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej i pierwszy raz przyznana jest nagroda Grand Prix festiwalu. Można by rzec: „kiedy jedno się kończy, inne się zaczyna”. W 2021 roku tarnowskie święto kina odbędzie się po raz trzydziesty piąty. Ten czas pozwolił na zebranie znakomitego zestawu filmów nagrodzonych przez jury festiwalu najwyższym laurem. Wszystkie te dzieła filmowe stają teraz w szranki o zdobycie tytułu „najlepszego z najlepszych” w plebiscycie skierowanym do tarnowskiej publiczności.

35/35 NAGRODY to przygotowana specjalnie na jubileusz Tarnowskiej NAGRODY Filmowej wystawa plakatów do filmów, które zdobyły Grand Prix festiwalu. Wśród tych kilkudziesięciu afiszy zaobserwować można wkraczający do promocji filmów trend posługiwania się wizerunkami aktorów, osadzając ich w reklamie. Wspaniała tradycja, która rozsławiła polskich grafików, ustępuje miejsca komercji i twardym prawom rynku dystrybucji filmowej. Zebrane w dwóch salach plakaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi to nie tylko dzieła grafików, ale przede wszystkim sztuki plakatu oraz sztuki filmowej i ich historia. To dziesiątki twórców zaangażowanych w ich powstanie, nasze wspomnienia związane z minionymi latami, wreszcie emocje, jakie towarzyszyły nam podczas godzin spędzonych w mroku kina Marzenie podczas festiwalowych projekcji.

Wśród prezentowanych plakatów na wystawie są dzieła takich znakomitych artystów, jak Andrzej Pągowski, Stasys Eidrigevicius, Wiktor Sadowski. W gronie reżyserów znajdziemy wielkich mistrzów, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Ryszard Bugajski czy Janusz Majewski, ale i debiutantów: Bartosz Kruhlik, Paweł Maślona czy Magnus von Horn. Niektórzy z twórców nagradzani byli zresztą w Tarnowie wielokrotnie.

Ciekawostką jest, że nagroda Grand Prix wizerunek Maszkarona ma od dekady. Historia lauru przyznawanego przez jury festiwalowe przez większość czasu związana była ze statuetką Leliwity (1987-2010), który nawiązywał do herbu Tarnowa. Warto zaznaczyć, że Maszkaron, który jest teraz symbolem TNF, obecny był na festiwalu od samego początku jako statuetka przyznawana przez tarnowską publiczność do 24. edycji włącznie.  

Wystawy zobaczyć będzie można w od 21 maja do 12 czerwca.

Galerii TCK od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. 

Szczegóły

Start:
21 Maj, 10:00
Koniec:
12 Czerwiec, 18:00
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://www.tck.pl/aktualnosci-wystawy,18,2063,wystawy-35tarnowskiej-nagrody-filmowej.html

Miejsce

Tarnowskie Centrum Kultury
Rynek 5
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6 888 888
Strona internetowa:
http://www.tck.pl

Inne

Odbiorcy
wszyscy