Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa “Napatrzenie” – fotoreportaż Piotra Bernackiego – zwiedzanie wirtualne

15 maja 2020 - 31 maja 2020

Napatrzcie się na tamte miejsca i tamten czas. Napatrzcie się na klisze, które uwiecznił swoim aparatem Piotr Bernacki.

Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie wystawy: https://www.youtube.com/watch?v=kFzG8Q-q64k

9 czerwca 1987 roku do Tarnowa przybyła bardzo ważna osobistość. Niezwykły gość wylądował helikopterem w Mościcach, tuż przy Hali Lodowiska, by chwilę potem przesiąść się do opancerzonego pojazdu i ruszyć ulicami miasta w stronę jego centrum. Tego samego dnia, wieczorem, przed budynkiem przy ul. Dzierżyńskiego (obecnie Mościckiego) zebrał się skandujący tłum. Na spontaniczny odzew przybysza nie trzeba było długo czekać:

Bardzo się cieszę, że jestem w Tarnowie i stoję tu, w tym oknie (…)  mam tutaj wielu przyjaciół”.

Następnego dnia – 10 czerwca, na wielkim placu budowy zgromadziło się blisko dwa miliony osób: robotnicy, rzemieślnicy, byli więźniowie Oświęcimia, kombatanci, górale, harcerze, młodzież, goście z Małopolski, Podkarpacia, Śląska oraz całej Polski, Węgier, Moraw, Czech, Słowacji, a nawet dalekiej Ameryki. Zebrali się ku pamięci szesnastoletniej Karoliny Kózkówny zamordowanej 18 listopada 1914 r. w Zabawie. Papież św. Jan Paweł II ogłosił Ją tego dnia błogosławioną. W ceremonii tej uczestniczyły dwie siostry Katarzyna i Maria, jedyne żyjące wówczas z jej rodzeństwa. Papież w swojej homilii nawiązywał także do rolnictwa, uprawy ziemi i polskiej wsi.

Człowiek potrzebuje więc chleba. Zarówno tego, który jest “owocem ziemi i pracy rąk ludzkich”, jak i tego, który “z nieba zstępuje i życie daje światu”.

Po mszy miał nastąpić przejazd Papieża między sektorami, ale ulewne deszcze uniemożliwiły to. Jan Paweł II wypowiedział wtedy pamiętne słowa:

Prawdopodobnie sobie myślicie, co ten Papież przyjechał, wyszedł tu na górę, tak stoi i się patrzy. No właśnie, bo ja tu przyjechałem się napatrzeć. Jak się spotkać inaczej? Żeby się spotkać, trzeba się sobie przypatrzeć. Więcej, trzeba się siebie napatrzeć. Jak się człowiek nie napatrzy, to się nie spotyka. A tutaj jest się czemu napatrzeć, a raczej jest się komu napatrzeć”.

Napatrzcie się na tamte miejsca i tamten czas.
Napatrzcie się na klisze, które uwiecznił swoim aparatem Piotr Bernacki.

Szczegóły

Start:
15 maja 2020
Koniec:
31 maja 2020
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://nasz-tarnow.pl/wystawa-napatrzenie-fotoreportaz-piotra-bernackiego/

Miejsce

Centrum Sztuki Mościcie
ul. Traugutta 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 633 46 00
Strona internetowa:
www.mck.tarnow.pl

Inne

Odbiorcy
wszyscy