Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa fotografii Łukasza Olszewskiego -„Karnawał Wenecki”

12 marca, 09:00 - 31 marca, 15:00

Darmowy

Z powodu zagrożenia koronawirusem, wszystkie muzea oraz instytucje kultury zostały zamknięte do 25 marca. Imprezy masowe zostały odwołane lub przeniesione na inny termin.

Ta największa zabawa uliczna w Europie przyciąga rok rocznie rzesze turystów z całego świata. Parady maskowe, happeningi, spektakle muzyczne, feeria barw i dźwięków, tajemniczy klimat – oto Karnawał Wenecki!

Słowo karnawał pochodzi od połączenia włoskich słów carne (mięso) oraz vale (usuwać), co oznacza przerwę w spożywaniu pokarmów mięsnych oraz wyprawianiem uczt przed postem. Oficjalnie karnawał w Wenecji (Carnevale di Venezia) trwa kilka do kilkunastu dni, i trwa do okolic Wielkiego Postu.

Pierwsza zapisana wzmianka o karnawale w Wenecji pochodzi z 1268 roku, ale legendy mówią, że Wenecjanie nosili maski już w 11. wieku. Frywolne zabawy trwały nawet kilka miesięcy, a z czasem władza zaczęła ograniczać noszenie masek różnymi aktami prawnymi. Zdobycie miasta przez Napoleona w roku 1797 oznaczało kres karnawału, który w obawie przed rebelią zakazał jego obchodów. Wenecki karnawał przywrócono dopiero w 1979 roku, a z nim jego dotychczasowe tradycje.

Na koniec karnawału wybiera się najpiękniejszą maskę, a na placu św. Marka odbywa się wielki bal.

Gratka dla fotografa!

Łukasz Olszewski – fotograf, autor kilku albumów fotograficznych i wielu innych publikacji, na stałe związany z kilkoma wydawnictwami dla których wykonuje fotografie w Polsce i za granicą. Juror wielu konkursów fotograficznych. Z wykształcenia inżynier automatyki, ale to fotografia jest jego pomysłem na życie. Głównym tematem jego prac jest przyroda, architektura, reportaż oraz podróże. Na koncie ma również kilka wystaw fotograficznych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od 2006 roku prowadzi własną agencję fotograficzno-wydawniczą. www.olszewskiphoto.pl

Wystawa czynna w godzinach pracy biblioteki: poniedziałek 9-15, wtorek – piątek 9-18, sobota 9-15.

Szczegóły

Start:
12 Marzec, 09:00
Koniec:
31 Marzec, 15:00
Koszt:
Darmowy
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
http://www.kultura.tarnow.pl/wydarzenie/karnawal-wenecki-wystawa-fotografii-lukasza-olszewskiego/2020-03-12/

Miejsce

MBP, Galeria Niebieska
ul. Krakowska 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 688 80

Inne

Odbiorcy
wszyscy