Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa „Artyści Grupy Krakowskiej w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie”

21 października 2022, 10:00 - 15:00

|Powtarzające się wydarzenia (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie w każdym [interwale] dniu (dniach), które rozpoczyna się od 10:00am, powtarzając się do 13 listopada 2022.

6zł – 8zł

Wystawa „Artyści Grupy Krakowskiej w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie”Historia Grupy Krakowskiej rozpoczęła się w 1932 roku. Jej początki związane były ze skandalem wywołanym przez grupę studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wyłamanie się z akademickiej tradycji malowania wzbudzało niechęć profesorów, a zaangażowanie polityczno-społeczne studentów o lewicujących poglądach jeszcze bardziej pobudzało konflikt wewnątrz uczelni. Dla Stanisława Osostowicza, Leopolda Lewickiego oraz Franciszka Jaźwieckiego skończył się on zawieszeniem, ale jednocześnie umocnieniem więzi artystycznych, które w 1933 roku przerodziły się w skonsolidowanie kolektywu artystycznego o nazwie Grupa Krakowska. Z czasem do grona zbuntowanej trójki dołączyli: Maria Jarema, Jonasz Stern oraz Adam Marczyński.

Grupa Krakowska uznana została za jedną z najważniejszych polskich artystycznych grup powstałych po 1918 roku. Jednym z odgłosów odradzającej się przedwojennej awangardy stała się I Wystawa Sztuki Nowoczesnej (1948-1949). Ekspozycja zebrała artystów dwudziestolecia międzywojennego oraz wyłoniła lidera sztuki powojennej – Tadeusza Kantora. Skupiła ona również wielu innych artystów, którzy wraz z wymienionym Kantorem w 1957 roku obudzili zahibernowaną Grupę Krakowską, od tej pory nazywaną II Grupą Krakowską. Oprócz Kantora w jej skład wchodzili m.in. Tadeusz Brzozowski, Jerzy Nowosielski, Karol Pustelnik, Marian Warzecha, Teresa Rudowicz, Jerzy Kałucki, Jan Tarasin, Alfred Lenica, Marek Piasecki, Wanda Czełkowska, Kazimierz Mikulski. Dodatkowo jednymi z jej filarów stali się, wspomniani już wcześniej M. Jarema i J. Stern. To oni (wspólnie z A. Marczyńskim), jako członkowie pierwszej, przedwojennej grupy połączyli jej historię z drugą, której rozwiązanie nigdy nie zostało sformalizowane.

Celem prezentowanej wystawy jest wskazanie na różnorodny dobór środków artystycznych oraz treści wybieranych przez członków Grupy Krakowskiej. To właśnie ten zindywidualizowany oraz różnokierunkowy sposób rozpatrywania płaszczyzny obrazu, figuratywny i abstrakcyjny, samostanowiący lub zanurzony w kontekście, ale nie ujęty w skonkretyzowany program ideowy, umożliwił jej długoletnie trwanie.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 11 października do 13 listopada 2022 r.

Kurator wystawy Anna Filar.

Szczegóły

Data:
21 października 2022
Czas:
10:00 - 15:00
Koszt:
6zł – 8zł
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://muzeum.tarnow.pl/aktualnosci/wystawa-artysci-grupy-krakowskiej-w-zbiorach-muzeum-okregowego-w-tarnowie/

Miejsce

Muzeum Okręgowe – Rynek 3
Rynek 3
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6212149
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Inne

Odbiorcy
wszyscy