Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Światło ikony” – wystawa z cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”

29 listopada, 09:00 - 15:00

|Powtarzające się wydarzenia (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie powtarza się co 1 tygodni/tydzień do 16 grudnia 2022 zaczynając się o 09:00 w wtorek, środa i czwartek.

Wydarzenie powtarza się co 1 tygodni/tydzień do 16 grudnia 2022 zaczynając się o 09:00 w piątek.

Wydarzenie powtarza się co 1 tygodni/tydzień do 16 grudnia 2022 zaczynając się o 10:00 w niedziela.

6zł – 8zł

Swiatlo-ikony

21 listopada 2022 r., o godz. 18:00, w Siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie, odbędzie się otwarcie wystawy „Światło ikony”.

W klimatycznej galerii „Piwnica pod Trójką” Muzeum Okręgowego w Tarnowie zagoszczą ikony. Wydaje się jakby to było ich stałe miejsce. Piękne, zadumane oblicza świętych otoczone złotą aureolą, połyskujące szaty, blask bijący od całych postaci wywołują niezwykłe wrażenie. Do tego bogactwo kolorów, ciekawa kompozycja i gra świateł zachęcają do kontemplacji. Sceny z życia świętych, sceny biblijne, czy też liturgiczno-symboliczne świadczą o ponadczasowości pokazywanych prac. Miejsce dla wystawy jest idealne; surowe, ceglane ściany, gdzieniegdzie przeplatane kamieniami tworzą oryginalną scenerię, a zderzenie tych materii powoduje, że ma się wrażenie jakby czas się zatrzymał.

Prace prezentowane na wystawie pt.: „Światło Ikony” zostały wykonane przez osoby zrzeszone w tarnowskim Stowarzyszeniu Miłośników Ikon „Piękno Ikony”. Ikonopisarze z tej grupy to osoby o różnej profesji, w różnym wieku i z różnym doświadczeniem artystycznym. Wszystkich wiąże pasja, jaką jest pisanie ikon i związane z tym indywidualne przeżycia. Spotykają się regularnie, aby wspólnie pracować, wymieniać doświadczenia i wzajemnie sobie pomagać. Osobą, która prowadzi tą grupę jest Beata Olszewska – uznana ikonopisarka, profesjonalistka pod każdym względem. Dzięki niej uczestnicy spotkań mogą poznać wiele tajników pisania ikon; od wykonywania podobrazi, na nich perfekcyjnych rysunków, mieszania odpowiednich pigmentów i nakładania ich na deskę metodą laserunkową – od barw ciemnych po jasne – (jest to tzw. wydobywanie z ciemności do światła), po złocenie i ostatnie wykończenia.

 

Szczegóły

Data:
29 listopada
Czas:
09:00 - 15:00
Koszt:
6zł – 8zł
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://muzeum.tarnow.pl/aktualnosci/otwarcie-wystawy-z-cyklu-tarnowscy-artysci-w-galerii-muzealnej-pt-swiatlo-ikony/

Miejsce

Muzeum Okręgowe – Rynek 3
Rynek 3
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6212149
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Inne

Odbiorcy
wszyscy