
- festiwale
- imprezy plenerowe
- kino - wybrane projekcje
- kultura
- muzyka
- sport
- spotkania
- teatr - wybrane spektakle
- turystyka
- warsztaty
- wydarzenia specjalne
- wystawy i wernisaże
- To wydarzenie minęło.
Senior w Centrum – Zwyczaje i tradycje wielkanocne w Polsce
22 marca, 17:00 - 19:00
Darmowy
Czym jest Wielkanoc? Dlaczego w tym okresie ozdabia się jajka i święci pokarmy w pięknie przystrojonych koszyczkach? Przez wieki powstało wiele zwyczajów wielkanocnych, niektóre z nich przetrwały do dziś. Skąd się wzięły, czy są one popularne jedynie w Polsce i jaki jest ich związek z nadchodzącą wiosną? Dowiemy się w trakcie wykładu poświęconego zwyczajom i tradycjom wielkanocnym w Polsce.
Tradycje i zwyczaje wielkanocne – wykład Anny Korus
Wykład dotyczący terminu, symboliki świąt oraz ich podstawowych atrybutów. Obejmuje przebieg Wielkiego Tygodnia z obrzędowością: począwszy od Niedzieli Palmowej (omawiane typy, wykonanie i przeznaczenie palm), poprzez zwyczaje związane z Wielkim czwartkiem („judasz”), Wielkim piątkiem („wieszanie żuru”, straże), Wielką sobotą (święcenie wody, ognia i pożywienia) oraz zwyczaje Lanego Poniedziałku („śmigus” i „despetnicy”). Szczególną uwagę poświęca się składowi koszyczka „święconki” i sposobom zdobienia pisanek.
Anna Korus – asystent muzealny, pedagog, animator kultury, edukator, pracownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Współautorka muzealnych projektów edukacyjnych, prelekcji, wykładów oraz warsztatów.