Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Roma. Cygańskie Lato

23 sierpnia 2019, 20:00 - 25 sierpnia 2019, 20:00

Darmowy

W dniach 23-25 sierpnia w Tarnowie odbędzie się festiwal kultury cygańskiej – Roma. Cygańskie Lato, który będzie połączony z Taborem Pamięci Romów. Większość powiązanych z nim wydarzeń będzie miała miejsce w tarnowskim Amfiteatrze Letnim. W programie m.in. koncerty Gypsy Jazz, XX Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, warsztaty, kino plenerowe.

image description

O artystach:

Hot Swing powstał w 1998 w Krakowie. Założycielem i leaderem grupy jest skrzypek Wojciech Marcinowski. Repertuar zespołu obejmuje utwory Django Reinhardta i Stephana Grappellego, standardy jazzowe oraz polskie i światowe kompozycje utrzymane w stylu Hot Club de France. Hot Swing uczestniczył w wielu festiwalach w kraju i za granicą, zyskując uznanie zarówno publiczności jak i krytyków. Od 2009 nowe oblicze zespołu tworzą: Wojciech Marcinowski – skrzypce, Marek Piątek – gitara, Wiesław Prządka – akordeon, Grzegorz Piętak – kontrabas. Hot Swing współpracuje z wieloma wokalistkami i wokalistami polskiej sceny muzycznej. Utwór Django Reinhardta pt. „Stompin’ at Decca” w wykonaniu Hot Swing znalazł się na wydanej w styczniu 2000 r. płycie „The best of Cracow Jazz – Traditional”.

SWGSQ, czyli Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas) – wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, muzycy współpracujący na co dzień z gwiazdami polskiej estrady. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.

Joscho Stephan to niezwykły wirtuoz gitary z Niemiec. Krytycy na łamach prestiżowych pism muzycznych prześcigają się w zachwytach nad jego zniewalającą biegłością techniczną i precyzją gry. Swoją gitarową edukację rozpoczynał od nauki gry na gitarze klasycznej i, jak sam podkreśla w licznych wywiadach, to klasyczna technika jest głównym fundamentem jego dzisiejszych umiejętności. Obecnie Joscho Stephan reprezentuje styl określany mianem gypsy jazz lub gypsy swinging guitar, którego został okrzyknięty niezrównanym mistrzem. Zwany jest też często następcą legendarnego Django Reinhardta. Joscho Stephan regularnie koncertuje w Europie, USA i Australii z topowymi gitarzystami – Martinem Taylorem i Tommy Emmanuelem, a także wraz ze swoim zespołem uczestniczy w wielu znaczących europejskich festiwalach. Jego koncertowe występy w nowojorskim Lincoln Center, czy w amerykańskim Nashville były znakomicie recenzowane.

Organizatorami imprez są: Tarnowskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Komitet Opieki Nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

Program XX Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów: www.muzeum.tarnow.pl

Szczegóły

Start:
23 sierpnia 2019, 20:00
Koniec:
25 sierpnia 2019, 20:00
Koszt:
Darmowy
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://www.tck.pl/aktualnosci-amfiteatr,30,1685,roma-cyganskie-lato.html

Miejsce

Amfiteatr
Kopernika 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map

Inne

Odbiorcy
wszyscy