Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Przerwana historia – polski system monetarny na przestrzeni dziejów”

3 czerwca 2019, 18:00 - 31 grudnia 2019, 15:00

5zł – 8zł

Start: 2019-06-03 18:00
Koniec: 2019-12-31 15:00
Siedziba Muzeum

Zapraszamy na wyjątkową wystawę w Siedzibie tarnowskiego Muzeum Okręgowego. W poniedziałek, 3 czerwca otworzymy ekspozycję pt. „Przerwana historia polski system monetarny na przestrzeni dziejów”. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystawa zostanie zrealizowana z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, oraz 100. rocznicy ustanowienia Złotego polskiego walutą narodową.

W okresie międzywojennym polski złoty był silną, uznawaną na rynkach międzynarodowych walutą. Wraz z wybuchem wojny, okupanci niemal od samego początku wprowadzili nowe środki płatnicze, a sytuacja zmieniła się diametralnie. Na terenach okupowanych obok złotówek zaczęły funkcjonować marki Rzeszy oraz specjalne marki wojskowe. Złotówki wycofywano sukcesywnie i w ciągu roku od rozpoczęcia niemieckiej agresji, przestały niemal funkcjonować. Działania wojenne, prowadzone na niespotykaną dotąd skalę doprowadziły do pojawienia się problemu tzw. psucia pieniądza. Monety brązowe i niklowe wykupywali Niemcy, uznając je za surowiec strategiczny, srebrne natomiast chowali sami posiadacze. Pieniądz zaczynał zatem na powrót posiadać charakter kruszcowy.

Celem wystawy będzie m. in. zaprezentowanie swoistego monetarnego chaosu jaki wywołała wojna oraz jego skutków dla gospodarczego obrazu kraju i życia codziennego jego mieszkańców. Dynamikę i znaczenie tych przemian ukazać pragniemy jednak w niezwykle szerokim kontekście bogatej historii rozwoju polskiego systemu monetarnego na przestrzeni dziejów. Zwiedzający poznają okresy od czasów handlu wymiennego, przez wspaniałą tradycję mennictwa królewskiego, po współczesne, elektroniczne środki płatnicze.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Szczegóły

Start:
3 czerwca 2019, 18:00
Koniec:
31 grudnia 2019, 15:00
Koszt:
5zł – 8zł
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
http://muzeum.tarnow.pl/aktualnosci/przerwana-historia-polski-system-monetarny-na-przestrzeni-dziejow/

Organizator

Muzeum Okręgowe
Telefon:
14 621 21 49
Email:
rynek@muzeum.tarnow.pl
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Inne

Odbiorcy
wszyscy

Miejsce

Muzeum Okręgowe – Rynek 3
Rynek 3
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6212149
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl