Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

“IGOR MITORAJ – RAJ UTRACONY” W FOTOGRAFIACH JACKA POREMBY – wystawa plenerowa

22 listopada 2021 - 28 lutego 2022

“Igor Mitoraj – Raj utracony”

W fotografiach Jacka Poremby

Wystawa plenerowa obok Centrum Sztuki Mościce

22 listopada 2021 – 28 lutego 2022


Patrząc teraz na moje prace, nabieram przekonania, że sztuka antyczna była i jest dla mnie ideałem, a także wiąże się z nostalgią za utraconym rajem.”
/Igor Mitoraj/

Końcówka lat dziewięćdziesiątych, w intensywności pracy tamtego czasu szukałem każdej sposobnej okazji by choć na chwilę wyrwać się do mej ukochanej Italii, za każdym kolejnym razem upajając się jej odkryciami. I podczas jednej z takich podróży, błądząc uliczkami Wenecji, zatrzymałem się przy oknie wystawowym galerii Contini.
Rzeźby, które ujrzałem nie pozwoliły mi od tego okna natychmiast odejść, zdumiało mnie sąsiedztwo najznamienitszych świata sztuki i zdumiało mnie nic mi wtedy nie mówiące ale brzmiące jakże polsko nazwisko Mitoraj.
Współpracowałem wtedy z jednym z polskich magazynów i pomyślałem, że to okazja przednia do namówienia redakcji na zrobienie wywiadu i towarzyszących mu zdjęć.
I tak któregoś dnia stanąłem pod drzwiami magicznego domu i pracowni w Pietrasanta.
Igor, początkowo był nieco zdystansowany, ale z czasem nabrał zaufania i wprowadził mnie w swój magiczny świat.  Poznał mnie ze swoimi pracownikami, których wszystkich wielbił i traktował jak jedną wielką rodzinę, zaprosił do lokalnej trattorii gdzie miał swój stolik. I dzielił się swoją radością życia i pasją tworzenia.
Spotkaliśmy się potem jeszcze kilka razy w różnych miejscach świata, ale najpiękniejszym było to w Agrigento w 2011 roku. Dolina Świątyń wypełniona rzeźbami Mitoraja, jakby leżały tam od setek lat, bezszelestnie wymykając się wszelkim ramom czasu. Miejsce to na zawsze będzie mi już przywoływać obraz tego niezwykłego artysty, a upadły Ikar w Agrigento – mit o utraconym raju.


/Jacek Poremba/

Szczegóły

Start:
22 listopada 2021
Koniec:
28 lutego
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
http://www.kultura.tarnow.pl/wydarzenie/igor-mitoraj-raj-utracony-w-fotografiach-jacka-poremby/2021-11-29/

Inne

Odbiorcy
wszyscy