Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Galeria Jednego Obiektu Wincenty Witos w karykaturze

28 grudnia 2019, 15:00 - 16:00

W okresie świątecznym zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Galeria Jednego Obiektu”. W sobotę, 28 grudnia w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach odbędzie się prelekcja pt. „Wincenty Witos w karykaturze”. Początek spotkania o godzinie 15.00. Wstęp wolny.

Na spotkaniu omawiamy będzie parlamentaryzm II RP z perspektywy karykatur. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wyborów do pierwszego w niepodległej Polsce sejmu, który zebrał się w 1919 r. W jego skład wchodziło aż 26 partii politycznych. Na rodzenie się i kształtowanie polskiego parlamentaryzmu w latach 1919-1926 i na dynamikę wydarzeń tego czasu, spojrzymy z perspektywy ówczesnych karykatur politycznych.

Dla jednych był bożyszczem, dla innych obiektem oszczerstw. Pisano o nim poematy i opowiadano niewybredne dowcipy. Apologia i oczernianie towarzyszyły mu przez cały okres – długiej i barwnej –politycznej kariery – mówi kierownik Oddziału, Janusz Skicki. Była to cena popularności i zainteresowania, którą płaci zazwyczaj każdy wybitny polityk i wyrastający ponad przeciętność człowiek. A takim był bez wątpienia Wincenty Witos – dodaje Skicki

Grupa Azoty – Główny Partner Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Patroni medialni: Radio Kraków i RDN Małopolska

Szczegóły

Data:
28 grudnia 2019
Czas:
15:00 - 16:00
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://muzeum.tarnow.pl/aktualnosci/galeria-jednego-obiektu-wincenty-witos-w-karykaturze-przeciwnikow/

Miejsce

Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
Wierzchosławice 698
Wierzchosławice , małopolskie 33-122 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6797040
Strona internetowa:
http://www.muzeum.tarnow.pl/oddzialy.php?id=7

Inne

Odbiorcy
wszyscy