Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Dziura w całym”

17 sierpnia 2019, 10:00 - 10 września 2019, 20:00

Darmowy

Wystawa ma przypomnieć twórczość mistrza dziadkom, rodzicom i przedstawić ją dzieciom. Wszystkich zaskoczyć i zainspirować do odkrywania jej na nowo z nieco innej, przewrotnej perspektywy. Dziur w książkach mistrza nie brakuje, jak choćby ta wycięta w stronach jednej z książek – dziurka od klucza, przez którą można podglądnąć to, co zdarzy się za chwilę.

„Lapidarna kreska i cięty, błyskotliwy dowcip. Skróty myślowe i surrealistyczne porównania. Komizm nonsensu, a przy tym paradoks dosłowności. Operowanie linią, plamą oraz literą. A od czasu do czasu – dziurą… dziurą w całym!”
/Tak twórczość mistrza Bohdana Butenki opisuje Monika Chrabąszcz Tarkowska – członkini rady programowej Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej oraz kuratorka niezwykłego projektu wystawienniczego./

Wystawa jest próbą przybliżenia szerszego spektrum twórczości ilustratorskiej Bohdana Butenki publiczności ze szczególnym ukłonem w stronę najmłodszych. Jest zainspirowana jego sposobem myślenia o książce, bazuje na ciągłym dialogu z odbiorcą, wielowątkowości, przenikaniu się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu.

Motywem przewodnim będzie obecna w twórczości Butenki, tytułowa „dziura”. Czasem będzie to mysia norka, w której można się schować, innym razem dziurka od klucza, przez którą da się zobaczyć więcej, kiedy indziej dziura w serze albo dziupla w pniu. Mniejsze dzieci będą mogły zatrzymać się na poziomie koloru i kształtu, starsze dzieci będą mogły same dostrzec przenikanie się ilustracji i treści, będą zachęcane do tropienia skrótów myślowych, idei stojących za konkretnymi zestawieniami, wieloznaczności niektórych przedstawień. Dorośli tymczasem, na dodatkowych planszach, będą mogli prześledzić, zestawione w chronologicznym porządku, najbardziej znane i lubiane książki zilustrowane przez Mistrza Butenkę.

Bohdan Butenko – polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. W czasach swojego debiutu słusznie uważany był za rewolucjonistę. Nie poprzestawał na tworzeniu obrazów towarzyszących utworom literackim. Książka, od początku stanowiła dla niego jednorodny byt edytorski, a oprawa plastyczna opierała się na nieustannym dialogu z odbiorcą – począwszy od okładki, wyklejki, stron tytułowych, przez wnętrze aż po kolofon!

Wystawa jest częścią Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki promującego czytelnictwo wśród dzieci. Wydarzenia festiwalowe odbywają się w wielu miastach Polski, a w Małopolsce możecie w nich uczestniczyć m.in.w Krakowie (Zamek Królewski na Wawelu), w Nowym Wiśniczu (Zamek), w Zalipiu (Dom Malarek).

Otwarte:

pon. – pt. – 10.00 – 20.00

sb. – nd. – 15.00 – 20.00

Szczegóły

Start:
17 sierpnia 2019, 10:00
Koniec:
10 września 2019, 20:00
Koszt:
Darmowy
Kategorie wydarzeń:
,
Strona internetowa:
http://www.csm.tarnow.pl/wydarzenie/593,wystawa-dziura-w-calym-bohdan-butenko-ilustracje

Miejsce

Centrum Sztuki Mościcie
ul. Traugutta 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 633 46 00
Strona internetowa:
www.mck.tarnow.pl

Inne

Odbiorcy
wszyscy