Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dare to Be” Maraton MTB Zakliczyn 2019

10 sierpnia 2019, 11:00 - 17:00

50zł – 100zł

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Gminy Zakliczyn, a nade wszystko do udziału w imprezie sportowej „Dare To Be” Maraton MTB ZAKLICZYN 2019, która została zaplanowana w dniu 10 sierpnia 2019 r. w Zakliczynie.

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn

Dawid Chrobak

Gmina Zakliczyn jest położona w regionie małopolskim, w południowo-zachodniej części powiatu ziemskiego tarnowskiego. Jest największą pod względem powierzchni gminą w powiecie, liczącą 123 km2, a zamieszkaną przez 12.500 obywateli. Gmina składa się z 24 miejscowości, w tym stolica gminy Zakliczyn – zabytkowe miasteczko ze średniowiecznym układem urbanistycznym, położone na prawym brzegu Dunajca. Tereny gminy są jednym z ciekawszych miejsc na mapie powiatu tarnowskiego, o nieprzeciętnym krajobrazie, ciekawej historii i dynamicznie rozwijającej się społeczności lokalnej. Świetne warunki naturalne, dolina Dunajca, Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, położenie na styku Ziemi Tarnowskiej, Sądeckiej oraz Brzeskiej sprzyjają rozwojowi kultury i turystyki.

Znakomite walory przyrodnicze uzupełniają historyczne świadectwa kultury materialnej i niematerialnej. W grupie tych pierwszych należy wymienić zabytkową architekturę miejską Zakliczyna z ratuszem pośrodku Rynku. Należy dodać, że zakliczyński rynek o wymiarach 170 x 100 m jest największym – po krakowskim – historycznym placem śródmiejskim w regionie małopolskim. Do ciekawych zabytków w gminie Zakliczyn należy zaliczyć także drewniane podcieniowe domy w Zakliczynie, pozostałości zamku Leliwitów w Melsztynie wybudowanego w pierwszej połowie XIV wieku, posiadłości dworskie w Lusławicach i Stróżach, zabytkowe obiekty sakralne w Zakliczynie, Kończyskach, Paleśnicy i Gwoźdźcu. W Zawadzie Lanckorońskiej, miejscowości malowniczo położonej na wzgórzu na lewym brzegu Dunajca znajduje się pozostałość grodziska słowiańskiego datowanego na przełom VIII i IX wieku. Wspomnieć należy także o pięknych, czasami unikalnych, kapliczkach i figurkach przydrożnych oraz o zabytkowych cmentarzach z okresu I i II wojny światowej.

Potok w Rudzie KameralnejZiemia zakliczyńska to miejsce, gdzie tworzą artyści: niegdyś takiego formatu jak malarz Jacek Malczewski, a dziś kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, mający swoją posiadłość w Lusławicach. W Lusławicach, z inicjatywy prof. Pendereckiego, powstało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, narodowa instytucja kultury z salą koncertową na 650 widzów oraz salami dydaktycznymi i miejscami pobytowymi. Zadaniem Centrum jest umożliwienie młodym talentom wszechstronnego doskonalenia umiejętności muzycznych – solowych, kameralnych i orkiestrowych. Kształcą się tu instrumentaliści, śpiewacy, kompozytorzy i dyrygenci z całego świata, a koncerty przyciągają rzesze melomanów z całej Polski. W najmniejszej i najwyżej położonej miejscowości w gminie (500 m n.p.m.) – Jamnej krzyżują się najciekawsze szlaki turystyczne Pogórza. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych powiatu tarnowskiego. Tu dominikanin o. dr Jan Góra założył Dom św. Jacka – Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego, tu także działają znane w całym regionie obiekty noclegowo-gastronomiczne.

Aktywność społeczeństwa jest kolejnym wyznacznikiem gminy Zakliczyn – czynnie działa tu Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza” oraz 34 organizacje pozarządowe, w tym ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe i stowarzyszenia pomocy osobom potrzebującym. Samarytańskie Towarzystwo im. Jana Pawła II prowadzi w Zakliczynie Dom Pogodnej Jesieni – profesjonalną placówkę dla osób przewlekle somatycznie chorych. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Bez Barier” w Zakliczynie prowadzi ośrodki wsparcia dziennego dla dzieci, programy stypendialne dla uczniów i studentów oraz programy żywnościowe dla najbiedniejszym rodzin. W Zakliczynie swoją siedzibę ma także Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała, realizującą unijny program Leader+ i skupiająca cztery gminy: Ciężkowice, Pleśną, Wojnicz i Zakliczyn.

Dodać do tego należy działania władz lokalnych nastawione na dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy gminy, oparty na długofalowej strategii powiązanej z procesem pozyskiwania funduszy europejskich. Te wszystkie elementy powodują, że gmina Zakliczyn cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno turystów, jak również osób planujących zamieszkać na tym terenie na stałe.

Szczegóły

Data:
10 sierpnia 2019
Czas:
11:00 - 17:00
Koszt:
50zł – 100zł
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/366914730683611/permalink/366935354014882/

Miejsce

Zakliczyn
małopolskie Polska + Google Map

Inne

Odbiorcy
wszyscy