Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

77. rocznica rzezi wołyńskiej

11 lipca, 16:00 - 17:30

W sobotę, 11 lipca, w 77. rocznicę rzezi wołyńskiej, na Cmentarzu Starym w Tarnowie, odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Na uroczystości zaprasza tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Święto ustanowione na mocy uchwały Sejmu z 22 lipca 2016 roku nieprzypadkowo obchodzone jest 11 lipca. Tego właśnie dnia przypada bowiem rocznica tzw. „Krwawej niedzieli”, podczas której w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Ocenia się, że w wyniku trwającej kilku lat rzezi zginęło 100 tys. z półtora miliona Polaków zamieszkujących tereny Galicji Wschodniej. Kolejne 300-400 tys. osób zostało zmuszonych do ucieczki. Sprawcami ludobójstwa byli nacjonaliści ukraińscy z organizacji z organizacji UNA/UPA i ludność ukraińska uczestnicząca w mordach swoich polskich sąsiadów.

Tarnowskie uroczystości rozpocznie msza w kościele św. Maksymiliana Kolbego o godz. 16. Po mszy nastąpi przemarsz w kierunku Starego Cmentarza pod Kurhan Kresowy, gdzie odśpiewany będzie hymn państwowy oraz rota. Złożone zostaną również kwiaty i światła pamięci. Przywołane zostaną także fakty i wspomnienia świadków ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Organizatorzy informują, że w związku z pandemią koronawirusa, uczestnicy wydarzenia winni mieć zachować między sobą bezpieczną odległość oraz mieć zasłonięte nos i usta.

Szczegóły

Data:
11 lipca
Czas:
16:00 - 17:30
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
http://tarnow.net.pl/articles/s/i/290867#Zbli%C5%BCa-si%C4%99-rocznica-rzezi-wo%C5%82y%C5%84skiej

Miejsce

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tarnowie
ul. Urszulańska 9
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://www.maksymilian.diecezja.tarnow.pl/

Inne

Odbiorcy
wszyscy