Szkoła im. Jana Szczepanika

ul. Brodzińskiego   9

33-100Tarnów

Poczta: Tarnów

Gmina: Tarnów

Powiat: Tarnów

Województwo: Małopolskie

Opis

W 1925 roku, pojawił się w Tarnowie nowy problem, gdy w szkołach powszechnych zniesiono VIII i IX klasę co spowodowało, że znaczna liczba dziewcząt, nie mogących podjąć nauki w gimnazjum zasilała i tak dużą rzeszę bezrobotnych. Uczennice Szkoły Powszechnej im. Marii Konopnickiej widziały rozwiązanie tego problemu w utworzeniu szkoły, która przygotowywałaby je do konkretnego zawodu. Oczekiwania te spełniła ówczesna dyrektorka szkoły Ludwika Rozsay, tworząc Prywatną Szkołę Zawodową Żeńską, przygotowującą do wykonywania zawodu krawieckiego. Szkoła została umiejscowiona w Szkole Powszechnej im. Marii Konopnickiej i rozpoczęła zajęcia 15 listopada 1925 roku.

Program szkoły obejmował naukę teoretyczną i praktyczną. Nauka trwała trzy lata dla krawczyń i dwa lata dla modniarek. Warunkiem przyjęcia do szkoły było ukończenie 14 lat życia i 7 klas szkoły powszechnej. Patronat nad szkołą objęło Towarzystwo Prywatnej Szkoły Zawodowej, powstałe w styczniu 1926 roku. Patronką szkoły została św. Teresa od Dzieciątka Jezus.
Uczennice korzystały z księgozbioru biblioteki miejscowej szkoły powszechnej a dla pracowni krawieckiej prenumerowano czasopisma „Bluszcz”, „Rekord” i „Iskra”. Szkoła organizowała co roku wystawy prac uczennic, które stanowiły bardzo dobrą reklamę osiągnięć szkoły oraz pomagały w naborze do prywatnej placówki. Liczebność uczennic wzrastała z roku na rok.
W czerwcu 1928 roku odbył się pierwszy egzamin końcowy obejmujący język polski, rachunkowość, rysunki, naukę obywatelstwa i pracę zawodową. Od 1929 roku obowiązywał już egzamin czeladniczy.
Pełną działalność szkoły przerwała II wojna światowa, kiedy to budynek został zajęty przez Niemców, ale szkoła prowadziła nadal swoją działalność w piwnicach budynku Szkoły Powszechnej im. Mikołaja Kopernika. Kształcenie ogólne prowadzono w bardzo małym zakresie natomiast naukę zawodu ograniczono do napraw niemieckich mundurów wojskowych. Szkole nadano również nową nazwę – Szkoła Rzemieślnicza dla Krawców i Krawczyń.
W roku szkolnym 1948/49 nastąpiły duże zmiany. Szkoła otrzymała secesyjny budynek przy ulicy Brodzińskiego oraz sąsiadujący z nim budynek internatu przy ulicy Goldhammera. Pod względem organizacyjnym szkoła została podporządkowana kuratorium w Krakowie i zakończyła się jej prywatność. Stała się szkołą państwową, zachowując nazwę Liceum Krawieckie.
W 1950 roku uruchomiono Zasadniczą Szkołę Zawodową o kierunku krawieckim, którą w 1953 roku połączono ze Szkołą Rzemieślniczą a tym samym został poszerzony zakres kształcenia o nowe specjalności. Dla potrzeb kształcenia uruchomiono nowe warsztaty stolarskie, tapicerskie, introligatorskie i fryzjerskie. W 1955 roku nastąpiła zmiana w podporządkowaniu organizacyjnym szkoły, która została przejęta przez Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła a następnie Centralny Związek Spółdzielczości Pracy w Warszawie. Szkoła otrzymała nazwę Zasadnicza Szkoła Zawodowa CZSP.
W roku 1975, jubileuszu 50-lecia istnienia szkoły, w ramach obchodów tego święta szkoła otrzymała sztandar oraz imię Mariana Buczka.
Od 1 września 1989 roku szkoła przestała być finansowana przez CZSP w Warszawie i przejęta została kolejno przez Wojewodę Tarnowskiego, Kuratorium Oświaty a od 1 stycznia 1994 roku przez Prezydenta miasta Tarnowa. W 1992 roku została ustalona nowa nazwa szkoły Zespół Szkół Odzieżowych w Tarnowie.
Uroczyste obchody jubileuszu siedemdziesięciolecia szkoły odbyły się 20 października w Teatrze Tarnowskim im. Ludwika Solskiego. W tym dniu nadano szkole nowe imię – patronem został Jan Szczepanik. Szkoła otrzymała również nowy sztandar, którego fundatorami byli rodzice. Bardzo ważnym wydarzeniem w działalności szkoły było otwarcie nowych warsztatów krawieckich i stolarskich. Od roku 1999 równolegle z kształceniem zawodowym szkoła prowadzi kształcenie ogólne, w klasach liceum ogólnokształcącego, o profilu ogólnym i informatycznym.
Od dnia 1 stycznia 2003 roku obowiązuje nowa nazwa Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika

Galeria

Zmodyfikowano: 24 lutego 2021

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej