Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / REGION TARNOWSKI

REGION TARNOWSKI

Nasz region można poznawać podążając szlakiem zamków, sanktuariów, licznie zachowanych tutaj kościółków drewnianych, cmentarzy wojskowych z czasów I Wojny Światowej czy zabytków kultury żydowskiej. Jedną z najważniejszych atrakcji jest kopalnia soli w Bochni, której początki datuje się na 1248 r. i która jest najstarszym w Europie, czynnym od 750 lat zakładem.

Cmentarz wojskowy z I W.Ś. nr 141
Zalipie - Malowana Wieś (4)

Niektórym uda się może zobaczyć ludowe malarki przy pracy, zdobiące swoje domy w znanej
na całym świecie malowanej wsi - Zalipiu. Inni odkryją być może, szlak urokliwych małych miasteczek z cichymi ryneczkami, otoczonymi domami z drewnianymi podcieniami.

Kościół w pw. św. Leonarda Lipnicy Murowanej (2)
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Rzepienniku Biskupim (1)

W panoramy mijanych miasteczek oraz wsi, na stałe wpisane są wieże kościołów. Najokazalszym z nich jest tarnowska katedra, której budowę rozpoczęto w połowie XIV w. Do dzisiejszych czasów przetrwało, pomiędzy Rabą a Wisłoką, kilkadziesiąt kościołów drewnianych - chyba najpiękniejszych symboli przywiązania do religii i tradycji.

Nowy Wiśnicz - Zamek (7)
Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

W naszym regionie turyści odnajdą miejsca tajemnicze, związane z wieloma legendami, gdzie do tej pory można usłyszeć chrzęst zbrojnych rycerzy. Jadąc doliną Dunajca ujrzeć można, tuż nad drzewami pobliskich wzgórz, zamek w Wytrzyszczce, ruiny w Czchowie i Melsztynie. W Dębnie przy trasie Kraków-Tarnów znajduję się zamek, który przetrwał po dziś dzień bez przekształceń i zniszczeń, jako jeden z nielicznych przykładów gotyckiej rezydencji rycerskiej w Polsce. Natomiast w Nowym Wiśniczu można zwiedzać największą zachowaną barokową rezydencję obronną
w naszym kraju.

 

fot.: Krzysztof Gzyl

 

Architektura drewniana

Kosciol sw. Leonarda, Lipnica Murowana
100_1346

Drewniana architektura, niegdyś wszechobecna, przez dekady uznawana za symbol małomiasteczkowości, wraca do łask. Dziś na nowo odkrywamy zalety drewna jako budulca. Jest naturalne, zdrowe, ekonomiczne, klasycznie piękne. Wykonane z drewna budynki mają jednak coś więcej, co czyni je wyjątkowymi - posiadają duszę. Zwiedzanie wnętrz, szczególnie najstarszych obiektów, jest przeżyciem nie tylko estetycznym, ale wręcz mistycznym. Wyjątkowych wrażeń dostarczają przede wszystkim drewniane kościółki.

Zamki i fortyfikacje

100_1111www
Dębno - Zamek

Szukających niepowtarzalnych miejsc, zabytków architektury i miłośników historii zainteresują z pewnością znajdujące się w regionie tarnowskim. Można tutaj odnaleźć miejsca tajemnicze, związane z wieloma legendami gdzie do tej pory zdarza się usłyszeć chrzęst zbroi i zobaczyć walczących rycerzy. Zapraszamy do odwiedzania zamków, fortyfikacji oraz ocalałych do dziś ruin budowli, świadczących o dawnej potędze zamieszkujących je rodów. Na powstanie pierwszych zamków w Polsce wpływ miało - kształtowanie się granic państwa polskiego i pojawienie się możnych rodów rycerskich. Ziemie tarnowskie nie były terenami granicznymi, ale przebiegały tędy ważne trakty handlowe wymagające ochrony, a tę zapewniały zbrojne załogi warownych zamków.

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli Bochnia - Kaplica Św. Kingi zdj. A.Brzoza

Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce. Początek jej działalności datuje się na rok 1248. Od przeszło 20 lat zajmuje się prowadzeniem działalności turystycznej w zabytkowych wyrobiskach.

Dla turystów udostępnione są trzy trasy turystyczne o różnym stopniu trudności: trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną, prezentująca w unikalny sposób historię , ale również zjawiska przyrodnicze mające wpływ na kopalnię oraz trud pracy górników.  Trasa przyrodnicza prezentująca niezwykłe zjawisko przyrodnicze: fluorescencyjne hality, zwane potocznie „świecącymi kryształami soli”, oraz najtrudniejsza trasa, wiodąca najstarszymi wyrobiskami kopalni: trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry”. W roku 2017 udostępniono turystom dwie trasy o charakterze religijnym: „Droga Krzyżowa” i „Śladami kaplic bocheńskich górników”  prezentująca sześć najlepiej zachowanych kaplic w bocheńskiej kopalni.

Zabytki kultury żydowskiej

Główna sala modlitewna

Osadnicy żydowscy pojawili się na terenach dzisiejszego regionu tarnowskiego już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o ich obecności pochodzą z 1445r. Od początku zajmowali się handlem, zaczynając od zboża i sprowadzanego z Węgier i Rusi wina. Przedsiębiorczość żydowskich osadników została dostrzeżona przez włodarzy Tarnowa. W roku 1581 właściciel miasta - Konstanty Ostrogski, wydał Żydom przywilej pozwalający na sprzedaż w domach, kramach i na rynku.

Cmentarze wojskowe z czasów I Wojny Światowej

Cmentarz wojskowy z I W.Ś. nr 150 w Chojniku
Lubcza Szczepanowska - Cmentarz Wojskowy z I W. Św., Nr 192 (2)

Jedną z wielu osobliwości turystyczno-historycznych wyróżniającą Powiat Tarnowski i Gorlicki zarówno w Województwie Małopolskim, jak i w kraju, są zachowane po dzień dzisiejszy cmentarze wojskowe z okresu I Wojny Światowej. Na terenie tych powiatów znajduje się około 200 zabytkowych cmentarzy. Takie zagęszczenie wojskowych "nekropolii" przypomina o krwawych walkach toczonych na terenie Galicji zachodniej (m.in. w okolicach Tarnowa i Gorlic) na przełomie 1914 i 1915 roku pomiędzy armią rosyjską i armią C.K. Austrii.

Szlak ceramiczny regionu tarnowskiego

szlak-ceramiczny-15

Szlak Ceramiczny Regionu Tarnowskiego obejmuje 40 obiektów w 10 miejscowościach w regionie tarnowskim. Projekt  realizowany jest w formie szlaku turystycznego, a powstał z inspiracji unikalnymi realizacjami z zakresu ceramiki architektonicznej słynnej Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kamionka w Łysej Górze.

ENOTarnowskie

2015.09.27_EnoPiknik_Ciezkowice_DSC_0615_1-Kopia_imagelarge

Tarnowska Organizacja Turystyczna otrzymała grant (255 tys. zł) z Ministerstwa Sportu i Turystyki na projekt „Opracowanie strategii turystyki winiarskiej jako nowej marki turystycznej Pogórza”. W ramach projektu zaplanowano szereg innowacyjnych działań związanych z sieciowaniem marek terytorialnych w oparciu o działające winnice i ich ofertę turystyczną. Projekt zakłada opracowanie koncepcji strategii dla nowej marki turystycznej Pogórza oraz szereg imprez i działań promocyjnych związanych z rozwojem Enoturystyki na jego terenie.

Zegary słoneczne w regionie

Przeczytaj o zegarach słonecznych w Zakliczynie i Wojniczu

Audio przewodniki po regionie tarnowskim

Zamek w Melsztynie; Kościół w Siemiechowie; Centrum Ciężkowic, Kościółek w Rzepienniku Biskupim; Cmentarz wojenny w Dąbrówce Szczepanowskiej; Pałac dworski w Radłowie; Akcja III Most - Wał-Ruda; Karolina Kózka - Wał-Ruda; Zabawa; Śladami Jana Wnęka - Odporyszów; Kościół św. Stanisława w Skrzyszowie, Brzesko i okolice