Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Czy wiesz gdzie jest ...

Czy wiesz gdzie jest ...

Miejsce produkcji szachów, którymi grał Garry Kasparov

Tarnowska firma "Węgiel" (www.wegiel-chess.com.pl) produkuje zestawy szachowe przeznaczone dla profesjonalnych graczy. Sprzęt firmy "Węgiel" został doceniony przez wielu mistrzów szachowych, w tym nawet przez samego Garriego Kasparova, który używał szachów firmy "Węgiel". Produkty firmy były i są używane na wielu prestiżowych zawodach szachowych na całym świecie.

Budynek, w którym skomponowano piosenkę „Płonie ognisko”

Najpopularniejsza piosenka harcerska „Płonie ognisko” została napisana i skomponowana przez Jerzego Brauna w Tarnowie...

Jedyna czynna wieża ciśnień w kształcie opony?

wieza-cisnien-bania-01

Jedyna tego typu, czynna wieża ciśnień w Polsce i ewenement w skali światowej! Konstrukcja wieży wykonana ze stali o wysokości 37 m. Zbiornik wody (pojemność 3000 m3) o kształcie torusa (opony) wsparty na 24 słupach o średnicy zewnętrznej wynoszącej 28 m i przekroju poprzecznym 8 m

Najstarszy pomnik św. Kingi w Polsce?

figura-sw-kingi-debno-1

W Dębnie, obok zamku, na wysokim trójstopniowym cokole ustawiona jest figura św. Kingi z 1725 roku i jest najstarszą kamienna figurą św. Kingi w Polsce. Przedstawia kobietę w stroju klaryski, która trzyma w złożonych rękach krzyż. Sama rzeźba sprawia wrażenie prymitywnej, co świadczyć może, iż jej autorem był miejscowy kamieniarz. Figurę ufundowała Anna Tarłowa.

Ciepła przez cały rok płyta ścienna?

To tablica upamiętniająca tarnowskiego architekta-wizjonera Jana Głuszaka „Dagaramy” (1937-2000) i znajduje się na ścianie Muzeum Okręgowego w Tarnowie na Rynku 22 (w podcieniach po lewej stronie wejścia). Płyta z napisem wytłoczonym w mosiądzu wygląda niepozornie, dopiero jak się jej dotknie, okazuje się, że jest ciepła (dokładnie 37,5OC).

Ostatnia radziecka baza wojskowa w Polsce?

W odległości ok. 25 km od Tarnowa w lesie, na obszarze 13 ha w pobliżu miejscowości Zdżary (województwo podkarpackie, powiat dębicki, gmina Czarna) znajdują się ruiny ostatniej radzieckiej jednostki wojskowej.

Najwspanialsza rodzinna rezydencja w Galicji?

palac-goetzow-8

Znajduje się w Brzesku i jest nią Pałac Goetzów. Założyciel jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych regionu, Jan Ewangelista Goetz, zostawił swój majątek w rękach syna, Jana Albina, który dziedzictwo ojca doprowadził do szczytu rozkwitu.

Miejsce produkcji granatów których używała AK

W czasie wojny w wilii obok dworu została uruchomiona produkcja granatów ręcznych na użytek AK, prowadzona przez Jana Dębskiego, działacza Stronnictwa Ludowego "Piast", posła i wicemarszałka Sejmu RP, ukrywanego przed okupantem w Zgłobicach. O skali produkcji świadczy fakt, że materiały do produkcji przywożone były ciężarówkami, a ich rozprowadzaniem zajmował się cały zespół ludzi. 

4 sierpnia 1914 roku sprzed tarnowskiej katedry do Krakowa wyruszyła grupa 43 ochotników, którzy zasilili I Kampanię Kadrową?

 

tablica-1-kadrowa

Pierwszy oddział tarnowskich drużyniaków, liczący 43 ludzi, odjechał do Krakowa na Oleandry 4 sierpnia 1914 roku. Dowodził nim sierżant Władysław Langer, zaś oddział wszedł w skład 1 kompani kadrowej.