Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Czy wiesz gdzie jest ...

Czy wiesz gdzie jest ...

"Perła renesansu"

- TARNÓW - Rynek (01)

"Perła Renesansu" - tak o tarnowskiej Starówce mówią wybitni znawcy sztuki. Tarnów w dobie Renesansu był jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Monumentalny kościół parafialny, wspaniały ratusz, bogate kamienice mieszczańskie o ciekawej architekturze i interesujących polichromiach fasad stwarzały wspaniały widok. W początkach XVI wieku Tarnów liczył około 1200 mieszkańców. Miasto posiadało mury obronne, wodociągi i kanalizację. Zamożni mieszkańcy trudnili się rzemiosłem i handlem. Właścicielem Tarnowa był w tym czasie wybitny polityk, człowiek światły i bywały w świecie, hetman wielki koronny Jan Tarnowski.

Największy i najmniejszy drewniany kościół

Skrzyszów - Kościół p.w. św. Stanisława Biskupa (2)

Skrzyszów - Kościół p.w. Św. Stanisława - zbudowany w 1517 r. z fundacji Jana Amora Tarnowskiego przez cieślę Jana z Czchowa, o czym informuje nas zachowana na portalu sygnatura. Jest to największy kościół drewniany w Małopolsce i równocześnie jeden z najpiękniejszych.

"Malowana wieś"

Zalipie - Malowana Wieś (4)

Jedyna "malowana wieś" w Polsce. Obecnie w Zalipiu istnieje ok. 30 zagród, w których znajdują się budynki mieszkalne lub gospodarcze ze ścianami pomalowanymi w charakterystyczne ornamenty kwiatowe. W zagrodzie Felicji Curyłowej (obecnie oddział Muzeum Okręgowego) można podziwiać - obok malowanych ścian zewnętrznych domu i zabudowań gospodarczych - przepiękne dekorowane wnętrze chaty. Zalipie najlepiej odwiedzić w czerwcu, kiedy to zagrody przygotowywane do konkursu "Malowana Chata" prezentują się najpiękniej.

Największa barokowa rezydencja obronna

Nowy Wiśnicz - Zamek (4)

Zamek w Nowym Wiśniczu swój właściwy wygląd otrzymał za panowania Piotra Kmity, który w I poł. XVI w. nadał mu cechy stylu renesansu. Gmach zamku zajmuje centralną część założenia. Składa się z czterech dwupiętrowych skrzydeł zgrupowanych wokół wewnętrznego małego dziedzińca. Charakterystyczny wygląd zamek zawdzięcza czterem narożnym wieżom. Każda z wież jest inna, dzięki czemu zamek z każdej strony wygląda inaczej.

Skamieniałe miasto

Ciężkowice - Skamieniałe Miasto (2)

Rezerwat przyrody nieożywionej utworzony w roku 1974 r. w miejscowości Ciężkowice. Zajmuje obszar o powierzchni 14,91 ha. Rezerwat powstał w celu ochrony terenu z licznymi malowniczymi grupami skał z piaskowca ciężkowickiego. Postępująca erozja i wietrzenie nadają tym skałom niezwykłe i niepowtarzalne kształty. Rozrzucone na wzgórzu małe i duże formy skalne sprawiają wrażenie ruin dawnego grodu. Niektóre z nich posiadają zwyczajowe nazwy np.: Skałka z krzyżem, Grzybek, Baszta Paderewskiego, Piramidy, Borsuk, Warownia, Grunwald, Ratusz, Czarownica.

Najlepszy ośrodek jazdy konnej w stylu western

15

W 1994 roku w miejscowości Żukowice Stare powstał pierwszy w Polsce ośrodek jazdy konnej w stylu western. Styl ten wyróżnia naturalna metoda szkolenia koni oparta na zasadzie znajdowania wspólnego języka ze zwierzęciem. Alex Jarmuła, właściciel ośrodka, swą wyjątkową wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie potwierdza startując z powodzeniem w zawodach sportowych. Regularnie zajmuje wysokie lokaty między innymi w Mistrzostwach Europy oraz Mistrzostwach Świata.

Szlak "Polskiego Edisona" - Jana Szczepanika

szczepanik-2012

Z Tarnowem związany jest również najwszechstronniejszy Polski wynalazca - Jan Szczepanik. Pionier fotografii barwnej, telewizji i filmu barwnego, prekursor nowoczesnego przemysłu tkackiego w tym kamizelki kuloodpornej. Urodzony 13.06.1872r. na ziemi przemyskiej, związany zawodowo z Berlinem i Dreznem, 08.11.1926r. zmarł i został pochowany w Tarnowie.
 Wędrując po Tarnowie warto zatrzymać się przed kamienicami: przy ul. Szopena 11 (dom rodzinny) oraz przy ul. Sowińskiego 11 (przez kilka lat wynalazca prowadził, zakończone sukcesem, badania nad uzyskaniem barwnych fotografii i przeźroczy).

Miasto rodzinne księdza profesora Michała Hellera, pierwszego Polaka, który został laureatem Nagrody Templetona

Ksiądz profesor Michał Heller, tarnowianin urodzony w Tarnowie 12 marca 1936 roku, jako pierwszy Polak został laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie - Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią.

Jedyna w Polsce fontanna z układem słonecznym?

fontanna-układ-słoneczny (13)

Niedaleko dworca kolejowego i Plant Kolejowych najnowsza atrakcja dla najmłodszych – fontanna ze słońcem i układem słonecznym. Gwiazda wykonana została ze szkła i stali, a na stalowych orbitach umieszczono granitowe planety. Napędzane strumieniem wody, niczym prawdziwe ciała niebieskie wirują wokół własnej osi.

Więcej tarnowskich "naj..."

TARNÓW - Muzeum Diecezjalne

Tarnów ma najwięcej zabytków w Polsce południowej, Tarnów to Polska Stolica Komedii, Tarnów to Polski Biegun Ciepła, W Tarnowie zaczynają się Karpaty, Tarnów to miasto wielokulturowe, Tarnów był Pierwszym Niepodległym Miastem, Tarnów to magia liczb, W Tarnowie wprowadzono pierwsze w Polsce badania profilaktyczne pracowników, Tarnów ma największego na świecie Łokietka...