Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Zabytkowe polichromie opóźnią otwarcie Tarnowskiego Parku Doświadczeń.

Zabytkowe polichromie opóźnią otwarcie Tarnowskiego Parku Doświadczeń.

Będą opóźnienia w remoncie kamienicy w której ma powstać Tarnowski Park Doświadczeń. Podczas prac remontowanych natknięto się bowiem na XVI-wieczne polichromie. Odkryte malowidła znajdują się praktycznie we wszystkich remontowanych pomieszczeniach kamienicy przy rynku. Pochodzą z różnych wieków i niektóre nakładają się na siebie. W ocenie konserwatorów są jednak bardzo cenne.

- Są to różne ornamenty, rozety na sufitach, a także malowidła w korytarzu przedstawiające rycerzy na koniach. Są różnej skali, różnej wielkości i znajdują się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Na skutek remontów niektóre malowidła zostały przykryte przez kolejne tynki i na nich powstały następne polichromie - mówi Rafał Nakielny z tarnowskiego magistratu.

Trwają rozmowy w jaki sposób odkryte malowidła zostaną  zabezpieczone: "Będziemy podejmować takie działania, które albo będą malowidła odsłaniały w postaci całej albo częściowej. Możliwe też, że zostaną przykryte suchą zabudową lub specjalnymi zaprawami wapiennymi, a nad ich ekspozycją zastanowimy się po kolejnych remontach" - tłumaczy Nakielny.

Wstępny kosztorys prac związanych z zachowaniem malowideł oceniono na milion trzysta tysięcy złotych. Teraz magistrat musi znaleźć te pieniądze w budżecie.  Musi też uzyskać zgodę na przesunięcie terminu zakończenie inwestycji, bo prace nad polichromią opóźnią ją o kilka miesięcy. Remont kamienicy na park doświadczeń ma unijne dofinansowanie.   

- Myślę, że urząd marszałkowski wykaże się zrozumieniem i będziemy chcieli te malowidła zostawić dla potomości - mówi Nakielny.

Więcej na: https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/zabytkowe-polichromie-opoznia-otwarcie-tarnowskiego-parku-doswiadczen/

Archiwalne