Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Wybrano spektakle na "Talię"

Wybrano spektakle na "Talię"

Dyrekcja tarnowskiego teatru podjęła ostateczną decyzję dotyczącą doboru spektakli konkursowych na XIII Ogólnopolski Festiwal Komedii "Talia". Skupiono się - ze względu małą salę Pałacu Młodzieży - na mniejszych formach teatralnych. W konkursie wystartuje sześć spektakli, które ocenią widzowie, przyznając tym samym tytuł najlepszego przedstawienia.

Znamy już zestaw sześciu spektakli, które zaprezentowane zostaną podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii "Talia". Organizatorzy zrezygnowali w tym roku z dotychczasowej formuły oceny przedstawień przez profesjonalne jury. Jedyną nagrodę festiwalu przyzna publiczność.

Ze zgłoszonych trzydziestu dziewięciu spektakli teatralnych z terenu całego kraju Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny teatru, a jednocześnie dyrektor artystyczny "Talii" podjął decyzję o zaproszeniu następujących tytułów:

"Kamienie w kieszeniach"
reż.: Ł. Witt - Michałowski.
Obsada: B. Kasprzykowski, Sz. Sędrowski
- Scena Prapremier "InVitro" w Lublinie

"Walentynki" reż.: T. Zygadło. Obsada: A. Seniuk, P. Caban, B. Chorążkiewicz, K. Pietrzak
- Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,

"Pomalu, a jeszcze raz"
reż.: R. Talarczyk.
Obsada: H. Śleszyńska, O. Bończyk, I. Sebo
- Teatr Capitol w Warszawie,

"Wszystko o mężczyznach"
reż.: T. Obara.
Obsada: K. Górecki, T. Obara, P. Pilitowski
- Teatr Ludowy z Krakowa,

"Zazdrość"
reż. M. Powalisz.
Obsada: A. Kózka, K. Taracińska - Badura, J. Żółkowska,
- Agencja Artystyczna "57" Kraków,

"Wariactwa według Czechowa"
reż. M. Kwaśny.
Obsada: M. Gruda, B. Kaczmarczyk, M. Kwaśny, A. Perdjon
- Teatr Praski

- Sporym ograniczeniem przy wyborze repertuaru festiwalowego jest mała sala Pałacu Młodzieży, gdzie ma się odbyć Talia - mówi Edward Żentara. - Sama scena ma rozmiary 6 na 6 metrów. Szacujemy, że na widownię zmieści się około 150 osób. To warunki, w których trudno spełnić wymogi wielu zgłaszających się teatrów. Tak jak chciała tarnowska publiczność każdy ze spektakli okraszony jest występem znanego aktora bądź aktorki. Kontynuując współpracę z Instytucjami Kultury Miasta Tarnowa jako impreza towarzysząca, na początku festiwalu, odbędzie się noc kabaretów.

Oficjalne otwarcie tegorocznej edycji festiwalu nastąpi podczas premierowego spektaklu "Każdy kocha Opalę" przygotowanego przez tarnowski teatr w reżyserii Jana Tomaszewicza. Także jako dodatkowa atrakcja i zarazem uhonorowanie mistrza będzie spektakl "Multimedialne coś" z udziałem Bogusława Schaeffera, który obchodzi jubileusz 80 urodzin. Natomiast w ramach gali finałowej, po ogłoszeniu wyników festiwalu, wystąpi Krystyna Janda w niezwykłym monodramie "Shirley Valentine".

Tarnowskie info

Archiwalne