Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / W Tarnowie upamiętniono 78. rocznicę I transportu do Auschwitz.

W Tarnowie upamiętniono 78. rocznicę I transportu do Auschwitz.

14 czerwca minie 78 lat od wywiezienia z Tarnowa pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. W środę zainaugurowano obchody rocznicowe. Przed pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia spotkali się kombatanci, żołnierze AK, przedstawiciele służb mundurowych, władze miasta i samorządowcy.

W pierwszym transporcie o obozu zagłady Niemcy wywieźli z Tarnowa 728 więźniów poloitycznych. Byli to żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji, gimnazjaliści oraz studenci. "Nie możemy zapominać o tym niezwykle ważnym wydarzeniu w historii naszego miasta" - mówił podczas uroczystość prezes Towarzystwa Opieki nad Auschwitz Birkenau w Tarnowie Ryszard Lis. "W tym miejscu to wszystko się zaczęły. Ta tragedia, która pochłonęła co namjmniej półtora miliona istnień ludzkich. I tutaj ta nasza pamięć się odrodziła i chciałbym, by ona żyła" - mówił.

Wojnę przeżyło 239 więźniów pierwszego transportu. Dziś ostatnim żyjącym więźniem jest pochodzący z Krakowa Kazimierz Albin.

W czwartek 14 czerwca główne uroczystości pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz odbywać się będą w Oświęcimiu.

Więcej na: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/w-tarnowie-upamietniono-78-rocznice-i-transportu-do-kl-auschwitz-zdjecia/

Archiwalne