Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / W Tarnowie powstanie Centrum Edukacji o Pamięci

W Tarnowie powstanie Centrum Edukacji o Pamięci

Będzie to nowy oddział muzealny tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Powstanie na bazie istniejącej dziś Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przy ulicy Mościckiego i Szkotnik. Pomieszczenia, w których mieści się jest Izba Pamięci, zostaną odremontowane, przygotowana zostanie także nowa ekspozycja.

Centrum ma być miejscem gdzie zwiedzający poznają historię od roku 1918 do 1956, będą tam eksponaty związane z działalnością Armii Krajowej, ale także ruchów harcerskich w regionie tarnowskim. Przewidziane jest także stworzenie wystawy poświęconej dziejom polskiego oręża w latach 1918-1956 ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych struktur, w tym 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej.

- Cały kompleks ma pełnić funkcje muzeum Armii Krajowej, ale chcemy stworzyć tam także przestrzeń do spotkań i wymiany doświadczeń - mówi Janusz Kozioł z tarnowskiego Muzeum Okręgowego – Chodzi o to, że historia czy przeszłość jest treścią oraz pretekstem do tego, by rozwinąć to działanie tak daleko, jak się tylko da. Również w dziedzinie aktywizowania mieszkańców Tarnowa, którzy od kultury czy od muzeum byli bardzo daleko.

Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą, aby Centrum było nie tylko jednostka muzealną, ale miejscem gdzie kombatanci i świadkowie historii będą mogli przekazywać swoje losy młodemu pokoleniu.

- Budynek będzie znacznie powiększony - mówi Janusz Kozioł – Kto był w tym budynku, wie, że jest tam kilka klitek. Wszystko to zostało przeformułowane tak, aby otworzyć dużą przestrzeń i kształtować ją pod konkretną ekspozycję.

Sale przy ulicy Mościckiego mają zostać zaaranżowane na nowoczesna wystawę, a przed budynkiem ma także powstać miejsce do spotkań i pikników. W ramach modernizacji istniejących tam pomieszczeń, wykorzystywanych jako Izba Pamięci AK, planowane jest nadbudowanie dwóch budynków i połączenie ich przeszkoloną przewiązką.

Na stworzenie Centrum Edukacji o Pamięci tarnowskie muzeum dostało ponad 1 mln dotacji, cały projekt zamyka się w kwotcie 2,6 mln złotych. Prace remontowe ruszyć mają jeszcze w tym roku.

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/w-tarnowie-powstanie-centrum-edukacji-o-pamieci/

Archiwalne