Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Tuchów: zakończył się Wielki Odpust Maryjny

Tuchów: zakończył się Wielki Odpust Maryjny

80 tys. pielgrzymów odwiedziło sanktuarium Maryjne w Tuchowie podczas Wielkiego Odpustu. W tym roku trwał on aż dziesięć dni. Od 1 do 10 lipca przed obrazem Matki Bożej modlili się biskupi, kapłani, siostry zakonne i tysiące pielgrzymów. Pieszo do Tuchowa pielgrzymowali mieszkańcy m.in. Tarnowa i okolicznych miejscowości. Do sanktuarium przyjechały także pielgrzymki z Gdyni, Szczecina i Głogowa.

Podczas odpustu rozdano ponad 60 tys. Komunii Świętych. Każdego dnia sprawowany był sakrament pokuty i pojednania. Posługę w konfesjonałach pełniło 40 spowiedników. Dla osób przeżywających szczególne trudności była możliwość rozmowy i spowiedzi u księdza psychologa.

Odpust przeżywany był pod hasłem "Z Maryją do pełni komunii z Bogiem". Nawiązywało ono do przeżywanego w Polsce roku duszpasterskiego. Bazylika tuchowska gościła czterech biskupów. Biskup ordynariusz diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc zainaugurował Wielki Odpust oraz przemawiał do pielgrzymki ludzi pracy i osób bezrobotnych. Byli również biskup Andrzej Jeż, biskup Władysław Bobowski oraz redemptorysta, o. Czesław Stanula, biskup diecezji Itabuna w Brazylii. Podczas odpustu dwa razy gościł w Tuchowie prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Janusz Sok.

Codziennie odprawiano w sanktuarium sześć Mszy św. Odbywały się również nabożeństwa: Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, modlitwa o powołania, Koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec na dróżkach różańcowych, Droga Krzyżowa i nieszpory maryjne.

 

RDN Małopolska, 11-07-2011, http://www.rdn.pl/info_kzw/index.php?rdn=rdn_kzw2011072667

Archiwalne