Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Tarnowski misjonarz ks. Mirosław Gucwa przyjął sakrę biskupią

Tarnowski misjonarz ks. Mirosław Gucwa przyjął sakrę biskupią

Uroczystość z udziałem delegacji z diecezji tarnowskiej odbyła się w katedrze w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. 

Konsekratorami byli nuncjusz apostolski w Republice Środkowoafrykańskiej Santiago De Wit Guzmán, Arcybiskup Bangui kardynał Dieudonné Nzapalainga i biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Podczas liturgii były owacje, brawa, śpiewy i tańce.

Bp Mirosław Gucwa podkreśla, że w jego posłudze ważna będzie troska o biednych i chorych, których jest dużo w diecezji m.in. z powodu konfliktów zbrojnych. – Wiele osób musiało opuścić swoje domy, wioski, więc potrzebują pomocy nie tylko materialnej, ale i duchowej. To będzie zadanie dla Caritasu diecezjalnego i parafialnego – dodaje.

Nowy biskup Bouar zwraca uwagę na potrzebę formacji duchownych i świeckich. – Więcej troski trzeba będzie poświęcić formacji młodych ludzi, którzy wstępują do seminarium, a także formacji nowych kapłanów. Ważną rzeczą będzie również  formacja teologiczna i liturgiczna osób świeckich – podkreśla biskup.

To pierwszy tarnowski misjonarz, który został biskupem w Afryce. Od 1992 roku głosi on Ewangelię w diecezji Bouar. Był i jest zaangażowany w przywrócenie pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej.

http://www.rdn.pl/religia/tarnowski-misjonarz-ks-miroslaw-gucwa-przyjal-sakre-biskupia

Archiwalne