Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Tarnowska bania doczeka się w końcu remontu?

Tarnowska bania doczeka się w końcu remontu?

Powstała na tarnowskim osiedlu Jasna pod koniec lat 70. XX wieku i jest jedną z niewielu tego typu działających wież ciśnień w Polsce. Wewnątrz bani, albo dętki, jak też mawiają niektórzy, mogłyby się minąć dwie ciężarówki.

Na co dzień magazynuje 3 tysiące metrów sześciennych wody dla tarnowian. Starczyłoby to np. do wypełnienia basenu olimpijskiego albo 50 kolejowych cystern.

Bania miała być remontowana już 2 lata temu, ale przegrała z pilniejszymi pracami wodociągów. Jeśli tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tym roku zostanie wzmocniona jej konstrukcja, a w przyszłym roku bania zostanie odmalowana. A poza swoim podstawowym przeznaczeniem bania służy też jako punkt orientacyjny.

"To działa tak, że jak nie wiem, jak komuś wytłumaczyć, gdzie jest dane osiedle, to pytam: wiecie, gdzie jest bania? No to ja zaraz obok tej bani. Zawsze ludzie wiedzą tym bardziej, że jak się wjeżdża do Tarnowa, to widać ją z daleka. Widać banię i bloki" - mówią tarnowianie.

Prezes Tarnowskich Wodociągów Tadeusz Rzepecki podkreśla, że bania cały czas działa. "Rzeczywiście może się z pozoru wydawać, że to obiekt muzealny albo wyłączony z ruchu. Natomiast mogę zagwarantować, że codziennie wieczorem jest włączany system pomp, które pompują zbiornik do 95 procent pojemności. I codziennie w nocy i w dzień następnego dnia dziesięć procent obsługiwanych przez nas mieszkańców korzysta z  tego systemu zasilania. Bania pracuje codziennie non stop, napełniana i opróżniana" - mówi Rzepecki. Bania utrzymuje ciśnienie wody m.in. dla części mieszkańców osiedla 25-lecia PRL, Krzyża czy gminy Lisia Góra.

Cały tekst na:  www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/tarnowska-bania-doczeka-sie-w-koncu-remontu 

Archiwalne