Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Tarnów. Andrzej Cetera przegrał walkę z nowotworem

Tarnów. Andrzej Cetera przegrał walkę z nowotworem

Nie żyje Andrzej Cetera, znany archeolog oraz kierownik delegatury Wojewódzkiej Służby Ochrony Zabytków w Tarnowie.

Andrzej Cetera zmarł w nocy ze środy na czwartek. Miał 63 lata. Od 10 miesięcy zmagał się z chorobą nowotworową. Mimo to, niemal do końca z oddaniem pracował na rzecz ochrony i renowacji zabytków w Tarnowie i regionie. Miał duży udział w tym, że udało się zachować przed zatraceniem wiele cennych dla historii miasta miejsc. Mocno troszczył się zwłaszcza o liczne świątynie i zabytki sztuki sakralnej w całym regionie, pośrednicząc m.in. w pozyskiwaniu funduszy na ich odnowienie. Doceniając jego zaangażowanie w tej kwestii biskup Andrzej Jeż uhonorował go dwa miesiące temu medalem "Dei Regno Servire" za zasługi na rzecz diecezji tarnowskiej.

Delegaturą biura konserwatora zabytków w Tarnowie kierował od 2001 roku. Wcześniej, z powodzeniem realizował się jako archeolog, mając znaczący udział m.in. podczas badań w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski.

Pogrzeb Andrzeja Cetery odbędzie się najprawdopodobniej w sobotę na cmentarzu w Gromniku, z którego pochodził. Pamięć konserwatora uczcili m.in. minutą ciszy tarnowscy radni podczas czwartkowej sesji RM.

Więcej na: http://tarnow.naszemiasto.pl/artykul/tarnow-andrzej-cetera-przegral-walke-z-nowotworem,4976390,art,t,id,tm.html

Archiwalne