Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Tarnów – swemu założycielowi

Tarnów – swemu założycielowi

Tarnów swoje istnienie zawdzięcza królowi Władysławowi Łokietkowi. Odwdzięczył się swemu założycielowi Zakątkem króla Władysława Łokietka i pomnikiem. 

7 marca 1330 roku król Władysław Łokietek wydał Spycymirowi Leliwiciie, wojewodzie krakowskiemu, dokument lokacyjny Tarnowa. Dokument został wydany w zamian za liczne usługi i zasługi (servicia plurima et merita). 
Dzięki temu dokumentowi można było lokować miasto Tarnów na prawie magdeburskim, Tarnów mógł mieć własną władzę sądowniczą wójtowską – ławniczą oraz samorząd.
Zachowały się dwie kopie tego dokumentu (oryginał zaginął), jedna – w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, druga – w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Na małym placyku Władysława Łokietka stoi pomnik króla. Rzeźba króla wykonana jest z brązu i ma 3,5 m. wysokości. Owalny cokół na którym stoi rzeźba wykonany został z betonu i ma 1,5 m wysokości. Król w lewej dłoni dzierży miecz, a w prawej akt lokacyjny z wygrawerowanym herbem miasta. Na lokalizację pomnika wybrano odcinek na ulicy Wałowej, między kamienicami nr 7 i 9. Rada Miejska Uchwałą nr XXI/311/2008 z dnia 15 maja 2008 r. wyraziła zgodę na budowę pomnika króla Władysława Łokietka w wybranym miejscu miejscu. 

Autorem pomnika został Czesław Dźwigaj, z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Budowę sfinansowali członkowie Izby Przemysłowo – Handlowej z Tarnowa oraz kilka prywatnych osób – zebrali 150 tys. złotych. Aranżację skweru wokół pomnika sfinansowało Centrum Handlowo-Usługowe Galeria Tarnovia TK Development – 300 tys. złotych.
Statuę Władysława Łokietka odsłonięto 2 lipca 2009 roku. 

Jak często w przypadkach popularnych pomników bywa, tak i tutaj – dotknięcie prawą ręką buta królewskiego przynosi szczęście.

Trzy razy dziennie, o godz. 10:00, 13:00 i 16:00 na placu rozbrzmiewa Bogurodzica. Placyk nosi nazwę Zakątek króla Władysława Łokietka. 

Więcej na: https://www.waszepodroze.eu/pomniki/item/488-tarn%C3%B3w-%E2%80%93-swemu-za%C5%82o%C5%BCycielowi.html 

Archiwalne