Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Renesansowe polichromie w Tarnowskim Muzeum Okręgowym. Projekt remontu do zmiany ?

Renesansowe polichromie w Tarnowskim Muzeum Okręgowym. Projekt remontu do zmiany ?

Trwa remont starej siedziby tarnowskiego muzeum okręgowego i już po pierwszych tygodniach pojawiły się pierwsze ciekawe odkrycia. Jedna ze ścian w gabinecie dyrektora pod warstwą tynku skrywała... renesansowe polichromie. Na miejscu ruszyły więc prace konserwatorskie. Pojawił się też problem. Projekt nie zakładał bowiem wyeksponowania malowideł ściennych z poprzednich wieków.

"Jest pewien problem i konserwatorski, i - nie ukrywam - finansowy. Przestrzenie przygotowano pod wystawę, której tłem powinna być nieco inna ściana, inna od odkrytych, niewątpliwie ładnych renesansowych polichromii. Teraz czekamy na efekty i ustalenia komisji konserwatorskiej" - mówił Radiu Kraków dyrektor tarnowskiego muzeum okręgowego Andrzej Szpunar.

Na razie nie wiadomo, jak wyeksponować odkryte polichromie. Dyrekcja muzeum liczy, że remont siedziby się nie przedłuży. Odnalezione malowidła są wielowarstwowe z różnych czasów i nakładają się na siebie od fazy renesansowej po XIX w.

Więcej na: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/renesansowe-polichromie-w-tarnowskim-muzeum-okregowym-projekt-remontu-do-zmiany/

 

Archiwalne