Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Quest – Tarnów Pierwsze Niepodległe. Premierowe przejście

Quest – Tarnów Pierwsze Niepodległe. Premierowe przejście

31 października w setną rocznicę odzyskania przez Tarnów niepodległości odbędzie się premierowe przejście Questu – Tarnów Pierwsze Niepodległe.

Planowany spacer metodą questingu odbędzie się 31 X w środę o godz. 12.

Questy zostaną dostarczone na miejsce zbiórki - Pomnik Nieznanego Żołnierza, w środę, o 11.30.

Quest jest narzędziem edukacyjnym, które udostępnia i interpretuje dziedzictwo miasta. Ma formę karty – ulotki z zilustrowanymi zagadkami, które wskazują trasę przejścia i kierunki poruszania się. Zagadki prowadzą uczestnika questu po miejscach ważnych, związanych z lokalną historią. Quest jest spacerem, lekką wyprawą, trwa ok. 1 godzinę. Celem poszukiwania jest samodzielne odkrycie miejsc, które pełniły kluczowe funkcje 100 lat temu, dlatego na trasie questu wyjawiamy cechy współczesnych budynków z historią w tle. Jednakże głównymi bohaterami questu są osoby i organizacje, ich funkcje i dokonania. W ten sposób uczestnik questu odkrywa nazwiska lokalnych działaczy - architektów wolności. Poznaje ówczesne nazwy ulic, kieruje uwagę na pomniki i tablice poświęcone sławnym tarnowianom oraz poznaje struktury wojskowe i organizacje. Ta ciekawa forma reinterpretacji przeszłości poprzez urbanistykę i architekturę łatwo i bezpłatnie aktywizuje każdą grupę wiekową, oferując dostępną kartę – ulotkę w Pałacu Młodzieży, w Muzeum Okręgowym oraz w Tarnowskim Centrum Informacji. To również działanie mikrospołeczne, które jest elementem świętowania rocznicy niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem, że Tarnów był pierwszym miastem w Polsce, które ją odzyskało. Prezydent Miasta Tarnowa objął zadanie honorowym patronatem. Spacer rozpoczyna się pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, prowadzi ulicami na styku dzielnic: Starówki i Piaskówki, do mety, którą jest……sami się Państwo przekonajcie, w niecałą godzinę. Quest – Tarnów Pierwsze Niepodległe może służyć uczniom, podczas lekcji historii i WOS, rodzinom z dziećmi, osobom starszym, jest uniwersalny, dostępny, bo biegnie po publicznym obszarze i można nim przechadzać się o każdej porze dnia, bez przewodnika.

W ramach zadania przygotowaliśmy 10 tys. egzemplarzy questu. Quest został zrealizowany przez Tarnowskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „PAŁAC” wraz z partnerami: Pałacem Młodzieży w Tarnowie, Muzeum Okręgowym w Tarnowie i Tarnowskim Centrum Informacji.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Uczniowie tarnowskich szkół otrzymają questy w szkołach w pierwszej dekadzie listopada. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Katarzyną Sypek w Pałacu Młodzieży, w sekretariacie lub telefonicznie 14 6220385. 

K.S.

Archiwalne