Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Ponad 21 milionów złotych na rewitalizację tarnowskiej starówki

Ponad 21 milionów złotych na rewitalizację tarnowskiej starówki

Ponad 21 mln zł przeznaczą władze Tarnowa na projekty związane z rewitalizacją centrum miasta. Miasto pozyskało na ten cel ponad 13,5 mln zł unijnego dofinansowania. Prace remontowe będą prowadzone w obrębie zabytkowego rynku i na przyległych do niego ulicach.

Jak podkreślił dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Rafał Koścień podczas środowej konferencji prasowej, zaplanowana rewitalizacja jest czymś więcej, niż tylko poprawą estetyki otoczenia ścisłego centrum Tarnowa. Ma na celu m.in. ożywienie tego obszaru i poprawę warunków życia mieszkańców oraz zniwelowanie problemów społecznych tam występujących, w tym bezrobocia, starzenia się mieszkańców, wykluczenia społecznego czy braku przyjaznej przestrzeni publicznej.

Planowany do realizacji projekt rewitalizacji centrum miasta obejmuje gruntowny remont zabytkowego budynku przy Rynku 4, w którym powstanie Tarnowski Park Doświadczeń, renowację murów miejskich i Małych Schodów wraz zagospodarowaniem położonego przy nim skweru przy ulicy Bernardyńskiej, a także remont placu Kazimierza i ulic – Krótkiej, Katedralnej, Kapitulnej oraz płyty Rynku i zagospodarowanie posesji przy Wałowej 25 wraz z odsłonięciem zabytkowej półbaszty i utworzeniem Multimedialnego Centrum Artystycznego.

„Starówka, będąca wizytówką miasta, wymaga szeregu działań, które w jeszcze większym stopniu zachęcą mieszkańców do przebywania i zamieszkiwania w centrum miasta” - zaznaczył Koścień.

Dodał, że podjęte działania są odpowiedzią na zdiagnozowane w programie rewitalizacji problemy, jakie dotykają centrum Tarnowa, przyczynią się do zaprowadzenia ładu w przestrzeni miejskiej, poprawy stanu technicznego infrastruktury, eliminacji barier architektonicznych oraz stworzenia ciekawej oferty edukacyjno-rekreacyjnej, która ożywi starówkę.

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/ponad-21-milionow-zlotych-na-rewitalizacje-tarnowskiej-starowki/

Archiwalne