Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Polski Biegun Ciepła znów liderem Małopolski

Polski Biegun Ciepła znów liderem Małopolski

Po raz kolejny, Tarnów został laureatem prestiżowego tytułu przyznawanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Tym razem, gremium doceniło tarnowski samorząd za rewitalizację Placu Rybnego i żydowskiej Bimy. Okolicznościowy dyplom, odebrał w Krakowie prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała. Przypomnijmy, najcieplejsze polskie miasto otrzymało dotychczas tytuł „Lidera Małopolski” m.in. za budowę Parku Wodnego, stworzenie Tarnowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego czy też Forum Inwestycyjne.

Przypomnijmy, zrewitalizowany został nie tylko plac, ale również jego najbliższe otoczenie. Tarnowianie zobaczyli go w całej okazałości podczas obchodów żydowskiego święta Purim. Tradycja obchodzenia w Tarnowie tego najbardziej radosnego żydowskiego święta została na nowo zapoczątkowana w Tarnowie w 2009 roku, po 70. letniej przerwie. To kolejne zadanie wykonane w ramach Programu Zapewnienia Harmonii Estetycznej i Urbanistycznej Centrum Miasta. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Przywrócona została pierwotna forma placu – teren został obniżony, powstały nowe mury oporowe z cegły gotyckiej i schody, wymieniona została nawierzchnia placu, zbudowane zostały chodniki z szarej i rudej kostki granitowej. Renowacji zostało poddane także otoczenie Bimy oraz ulica Wąska, która zyskała nowy, bardziej estetyczny wygląd – wykonano m.in. nową nawierzchnię oraz zainstalowano iluminację.

Rewitalizacja placu to jedno z zadań wchodzących w zakres projektu„ Program zapewnienia harmonii estetycznej i urbanistycznej centrum miasta „Działanie 6.1 Rozwój miast Schemat A. Związane z nimi wydatki to łącznie blisko 16 milionów złotych. Dofinansowanie wynosi ponad 6 milionów złotych, co stanowi 70 % kosztów kwalifikowanych. Koszt remontu placu wraz z otoczeniem to prawie 1,4 mln złotych.

Rewitalizacja Placu Rybnego i żydowskiej Bimy to kolejna inwestycja poprawiająca estetykę centrum miasta. W ramach programu zmodernizowano lub kompleksowo wyremontowano m.in. tzw. zakątek Łokietka, skwer Kokocińskiego, skwer Piszów, skwer przy ul. Bóżnic oraz plac Ofiar Stalinizmu. Jedną z największych inwestycji była przebudowa skweru ks. J. Popiełuszki. Przy placu przy ul. Krakowskiej mieści się niezwykła atrakcja turystyczna z jedyną w Polsce fontanną odzwierciedlającą Układ Słoneczny.

http://www.tarnow.pl/index.php/pol/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Polski-Biegun-Ciepla-znow-liderem-Malopolski

Archiwalne