Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Można już oglądać zaginioną część słynnej Panoramy

Można już oglądać zaginioną część słynnej Panoramy

Pocięte części Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki wciąż są poszukiwane po całym świecie. Tymczasem jeden z nich – opowiadający o bitwie gen. Józefa Bema pod Sybinem – można oglądać w postaci muralu na ulicy Wałowej.

Jak mówią tarnowianie, nareszcie, i mają nadzieję, że zachęci to przechodniów do zapoznania się z historią słynnego generała i niezwykłego stratega wojskowego z Tarnowa, bo z wiedzą o tym nie jest dobrze. – Przyjemnie popatrzeć, bo mur w sąsiedztwie pomnika generała był zniszczony i odpychający. To była hańba. Mnie fascynuje w Bemie to, że był nieugięty w obliczu przeciwności – mówią tarnowianie.

Mural powinien zachęcić przechodzących do tego, by zapoznali się z historią. – My, tarnowianie,  bardzo mało wiemy na temat generała, nie znamy historii i to wstyd. Jeżeli przechodzień teraz spojrzy na mural, automatycznie skojarzy to z Bemem i może zachęci go to do poczytania historii o tym – dodają przechodnie.

Konsul Węgier, Adrienne Körmendy, dziękowała tarnowianom za przyjaźń i wierność. – My, Węgrzy, nie możemy  inaczej mówić i inaczej myśleć o mieszkańcach Tarnowa  tylko jak o przyjaciołach.  Zawsze zachowali wierność i przyjaźń do tych, którzy tak ważni byli dla generała Józefa Bema – do Węgrów.

Mural z fragmentem Panoramy Siedmiogrodzkiej można oglądać obok pomnika gen. Józefa Bema. Panorama ma najprawdopodobniej 36 części. Powstała w 1897 roku. Do Tarnowa stopniowo trafiają odnajdywane po całym świecie kolejne pocięte fragmenty. Jest ich już 20.  14 października, dzień  odsłonięcia muralu,  był też świętem Starówki.

Więcej na:

http://www.rdn.pl/news/mozna-juz-ogladac-zaginiona-czesc-slynnej-panoramy

Archiwalne