Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / MUZEUM APELUJE O PAMIĄTKI PO DAGARAMIE

MUZEUM APELUJE O PAMIĄTKI PO DAGARAMIE

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, pragnie zainteresować tarnowian osobą i twórczością tarnowianina, architekta - Jana Głuszaka - "Dagaramy". A tym samym włączyć Państwa w cykl zdarzeń muzealnych planowanych w mieście, na okres najbliższych wakacji (lipiec-sierpień) 2010 roku.

"Dagarama", to pseudonim artystyczny, który nadał sobie Jan Głuszak (1937-2000). Był nie tylko genialnym architektem - wizjonerem przyszłości, ale także filozofem, poetą, a przy tym osobą cierpiąca na schizofrenię, zmarłą w całkowitym zapomnieniu w straszęcińskim szpitalu dla umysłowo chorych.

Studiował architekturę, jednak jej nie ukończył. Pomimo tego, zyskał duże uznanie w środowisku architektonicznym, projektując m.in. osiedla dla milionowych społeczności w kształcie spodków, obracających się za słońcem. W 1974 roku "w uznaniu oryginalnej koncepcji oraz wartości plastycznych kreacji w dziedzinie architektury przyszłości ", obok Tadeusza Kantora, Marii Pinińskiej-Bereś, Antoniego Haska, otrzymał Nagrodę Krakowskiej Krytyki Plastycznej.

Najważniejsze jego prace znajdują się w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Tam także w 1968 roku miała miejsce wystawa "Jan Głuszak - architekt przyszłości".

Był artystą niezwykle kreatywnym, który pomimo postępującej choroby psychicznej, cały czas tworzył. Obecnie, wiele z jego futurystycznych prac miałoby szansę na realizację. Jego nowatorskie i wizjonerskie koncepcje, znacznie wyprzedziły czasy mu współczesne.Celem naszego apelu skierowanego do tarnowian, jest przede wszystkim zgromadzenie informacji na temat jego prac, które znajdują się w rękach osób prywatnych. Sam autor, bardzo często obdarowywał nimi swoich przyjaciół, znajomych, osoby mu bliskie. Nierzadko opatrywał je dowcipnymi i trafnymi uwagami odnoszącymi się do osoby obdarowywanej.

Mamy nadzieję, że dzięki pozytywnemu odzewowi na nasz apel, jego prace zostaną zinwentaryzowane, fachowo opisane i sfotografowane, często tym sposobem ocalone od zapomnienia i zniszczenia.

W oparciu o nie, oraz o prace wypożyczone z Muzeum Architektury we Wrocławiu, mam nadzieję, powstanie bardzo ciekawy scenariusz wystawy, która stanowi część większego projektu "Tarnów - miasto nowoczesne", realizowanego wspólnie z Biurem Wystaw Artystycznych - Galerię Miejską w Tarnowie oraz z Mościckim Centrum Kultury.

Wystawa prezentowana będzie w ramach "Roku Tarnowa", ustanowionego na pamiątkę 680. rocznicy nadania praw miejskich miastu, promującego niezwykle postaci i osobowości Tarnowa, w tym przypadku z zakresu sztuki współczesnej. Jej data zbiega się z 10 rocznicę śmierci "Dagaramy".

Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Archiwalne