Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Jan Tarnowski będzie miał swój mural

Jan Tarnowski będzie miał swój mural

Trwają prace nad kolejnym historycznym muralem w Tarnowie. Malowidło powstaje u zbiegu ulic Mickiewicza i Starodąbrowskiej, a przedstawiać będzie wizerunek urodzonego w Tarnowie – hetmana Jana Tarnowskiego.

– To była bardzo ważna postać w dziejach Tarnowa – podkreśla Ryszard Żądło, wiceprzewodniczący rady osiedla Starówka. – Hetmanowi zawdzięczamy ten renesansowy wygląd naszego miasta, Ratusz tarnowski z piękną attyką Jana Marii Padovano. On również fundował piękne pomniki nagrobne w katedrze. Sprowadzał m.in. takich twórców z doby renesansu z Włoch jak Bartłomiej Bertolucci. Wydał wiele przywilejów dla Tarnowa, wiele instrukcji dotyczących obrony, zagospodarowania miasta, przywilejów kupieckich – wylicza Ryszard Żądło.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiał reporter RDN uważają, że to może być dobra lekcja historii zwłaszcza dla młodych. -Ludzie powinni wiedzieć, mieć świadomość tego, jakich mieliśmy bohaterów. -To jest ważne, żeby młodzież coś wiedziała o hetmanie. To jest historyczna postać, bardzo ważna. -Mural mi się podoba, wizerunek jest piękny, ludzie przejeżdżają i go oglądają – komentują.

Autorką muralu jest tarnowska artystka, Anna Kropiowska, której dziełem jest również fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki nieopodal pomnika gen. Józefa Bema przy ulicy Wałowej.

– To praca wymagająca ogromnego skupienia – mówi. –Jest to praca fizyczna, wymaga dużej koncentracji, ale ja to lubię, więc każda ściana jest dla mnie dużą przyjemnością. Każda pomyłka kosztuje dużo jeżeli chodzi o czas. Nie można sobie na te pomyłki pozwolić, więc od początku do końca jest to bardzo duża koncentracja – przyznaje autorka muralu.

Mural zostanie uroczyście odsłonięty 22 września podczas Dnia Hetmańskiego.

http://www.rdn.pl/news/jan-tarnowski-bedzie-miec-swoj-mural

Archiwalne