Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Gratka dla miłosników historii! W niedzielę będzie można zwiedzać schron z II wojny światowej

Gratka dla miłosników historii! W niedzielę będzie można zwiedzać schron z II wojny światowej

W trakcie prac przy budowie A4 znaleziono schron z okresu II wojny światowej. Schron znajdował się w ciągu drogi dojazdowej na budowę A4, niedaleko budowanego wówczas węzła Bochnia. W najbliższy weekend (12-13 maja) będzie okazja go zobaczyć!

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytek przeniesiono w inne miejsce. Wcześniej sporządzono projekt architektoniczno-budowlany nowej lokalizacji schronu, wyeksponowania go i zagospodarowania terenu.

Schron przemieszczono w kierunku południowo-zachodnim na odległość 42 m. Został usytuowany pomiędzy drogą dojazdową a autostradą i jest dostępny dla zwiedzających.

Schron wykonano w 1944 r. jako jeden ze schronów linii umocnień wykonanych przez Niemców wokół Bochni, o nazwie Ringstand 58 c. Wykonany został z żelbetu i przystosowany do prowadzenia ognia okrężnego. Konstrukcja oparta była na projekcie włoskiego schronu, który wykorzystywano podczas walk o Tobruk w Afryce Północnej. W środku schron podzielony jest na dwie części: bojową o kształcie sześciokątnym z okrągłym otworem, w którym zamontowany był karabin maszynowy oraz izby amunicyjnej, do której prowadziło wejście z zewnątrz.

W niedzielę, 13 maja 2018 r, w ramach „Spotkań z Historią Bochnia 1944/45” będzie okazja do zwiedzania schronu. 

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/bochnia/schron-z-okresu-ii-wojny-swiatowej-niemal-pod-autostrada-jest-juz-dostepny-dla-zwiedzajacych/

Archiwalne