Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / Ciężkowice zbierają na pomnik Ignacego Jana Paderewskiego

Ciężkowice zbierają na pomnik Ignacego Jana Paderewskiego

Ciężkowice wciąż szukają wsparcia w budowie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego na Rynku. Publiczna zbiórka na ten cel nie idzie najlepiej, bo do tej pory zebrano około 30 tysięcy złotych z potrzebnych 180 tysięcy. Gmina poprosiła o wsparcie m.in. Ministerstw Kultury.

O wsparciu zbiórki zdecydował właśnie Powiat Tarnowski, który przekaże 10 tysięcy złotych na wykonanie pomnika. Mistrz Paderewski mieszkał w dworku w Kąśnej Dolnej przez pięć lat. O tym m.in. ma przypominać pomnik na Rynku w Ciężkowicach.

- To jest duży pomnik. Nie tylko sama postać i ławeczka, ale również część fortepianu – mówi Zbigniew Jurkiewicz, burmistrz Ciężkowic – Będzie też zainstalowane urządzenie, które będzie odtwarzało Menuet. To wszystko generuje koszty. Ale pomnik powstanie bez względu na wsparcie zewnętrzne.

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego siedzącego na ławeczce przy fortepianie ma zostać odsłonięty w narodowe święto 3 maja. Ma to być postać siedząca przy ławeczce obok fortepianu. Fortepian ma dzięki specjalnemu mechanizmowi odtwarzać najsławniejszy utwór mistrza - Menuet G-dur op.14 nr 1.

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/ciezkowice-zbieraja-na-pomnik-ignacego-jana-paderewskiego/

Archiwalne