Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności / 98 lat temu, już od rana, tarnowianie cieszyli się z wolności

98 lat temu, już od rana, tarnowianie cieszyli się z wolności

W nocy z 30 na 31 października tarnowska Rada Miejska przesłała do Warszawy uchwałę oddającą miasto we władanie dopiero co zawiązanego rządu niepodległościowego - przekonuje Janusz Kozioł z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

- Mamy powody, żeby być dumnymi z tego, co nasi przodkowie zrobili przed laty - dodaje Kozioł. "Tarnów pierwsze niepodległe? Z niczym mi się nie kojarzy. Nie wiem. Zatkał mnie pan. Tak w ogóle to nie wiem o co chodzi" - mówią jednak tarnowianie, którzy nie wiedzą o wyjątkowej rocznicy przypadającej na ostatnie dni października.

Organizatorzy tarnowskiego Festiwalu Niepodległości chcą by Tarnów jeszcze bardziej uroczyście świętował odzyskanie niepodległości i swoje pierwszeństwo w tym zakresie. Apelują oni o to by 30 października był oficjalnym świętem lokalnym. W niedzielę, przy współpracy z przewodniczącym Rady Miasta Kazimierzem Koprowskim, zorganizowali obywatelskie obchody upamiętniające to co się działo w Tarnowie w tych dniach.

więcej na: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/98-lat-temu-juz-od-rana-tarnowianie-cieszyli-sie-z-wolnosci 

Archiwalne