Tarnów i region - Informacja turystyczna / Atrakcje / Aktualności

To kolejne historyczne znalezisko w Tarnowie, na które natrafiły ekipy budowlane prowadzące remont w ścisłym centrum miasta. Tym razem podczas prac ziemnych, u zbiegu ulicy Katedralnej i Wałowej odsłonięto masywne, ceglane mury. Mogą to być pozostałości po jednej z dwóch średniowiecznych bram prowadzących do miasta.

Ostatnia taka operacja przeprowadzana była Zalipiu w latach 80. Teraz w najsłynniejszej w Polsce malowanej wsi rozpoczęły się prace rozbiórkowe chaty z końca XIX wieku. Dom ludowej malarki Stefanii Łączyńskiej powoli znika z zalipiańskiego krajobrazu, ale... nie na długo. Niebawem dołączy do miniskansenu powstającego przy Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu. 

Jeden z trzech ostatnich podmiejskich XIX- wiecznych dworków w Tarnowie już teraz jest nie do poznania. Jeszcze kilka miesięcy temu ruina, dziś murarze są już przy składaniu konstrukcji nowego dachu.

Rozstrzygnięto przetarg na renowację murów miejskich przy ul. Bernardyńskiej w rejonie Małych Schodów. Inwestycję na kwotę ponad miliona złotych wykona firma z Wojnicza. 

Mowa o zdjęciach lotniczych z 1944 roku, na których widnieją zarysy nieznanych dotąd żydowskich mogił. Cztery z nich znajdują się przy wejściu do cmentarza, niedaleko Pomnika Pomordowanych Żydów i są one zlokalizowane na równi z wejściem do domu pogrzebowego.

Cyfrowa rekonstrukcja budowli, która górowała nad Tarnowem, może powstać dzięki małopolskiemu budżetowi obywatelskiemu

Uwaga! Z powodu awarii technicznej wejście na wieżę w Ratuszu jest nieczynne.

Jest to największa drewniana świątynia w Małopolsce. Okazja do świętowania wyjątkowego jubileuszu będzie 7 i 8 maja.

Do dziś zachowała się historyczna pamiątka związana z powstaniem świątyni, można ją zobaczyć w tzw. „babińcu”, gdzie znajdują się pierwsze drzwi prowadzące do kościoła.

Najstarszy w Polsce działający, ręcznie nakręcany zegar ratuszowy znajduje się w Tarnowie. Mechanizm z XVI wieku odmierza czas na wieży gmachu tamtejszego ratusza, uznawanego za najcenniejszy zabytek i symbol tego miasta.

50 zabytków architektury, 30 pomników przyrody, 20 największych atrakcji turystycznych i trzydzieści tysięcy dokumentów Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie, w tym księgi cmentarne, trafi na cyfrową Platformę Tarnowskiego Dziedzictwa GENEATAR. Projekt wart jest milion złotych, 85 procent tej kwoty będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020.  

Archiwalne